Z Şeklindeki Fay Hatları, San Andreas Fay Hattı’nda Büyük Bir Depremi Tetikleyebilir

0
1124
Garlock Fay Hattı, San Andreas Fay Hattı ile kesişiyor. Eğer buraya büyük bir deprem isabet ederse, Los Angeles'ı mahvedebilir. Google Earth'de görülen kırılma bölgeleri.

San Andreas Fay Hattı’nın ne zaman harekete geçeceğini ve bir sonraki büyük depremi ne zaman meydana getireceğini bilmek imkansız. Böyle bir deprem, Los Angeles bölgesinde yaşayan yaklaşık 13 milyon insanı etkileyebilir. Fakat görünüşe göre, yakınlardaki diğer iki fay hattının da bu konuda söyleyecek bir şeyleri var.

San Andreas Fay hattı, “Z” şeklindeki dev fay hatlarının bir parçası. Bu “Z”nin üst kısmı Ridgecrest Fay Hattı’ndan; ortası Garlock Fay Hattı’ndan ve altı ise meşhur San Andreas’ın güney kısmından meydana geliyor. Yeni çalışmaya göre eğer “Z’nin tepesi” olan Ridge Fay Hattı ciddi anlamda büyük bir depreme sahne olursa (en az 7.5 büyüklüğünde); bu durum “Z’nin ortası” olan Garlock Fay Hattı üzerinde bir deprem tetikleyebilir ve bunun karşılığında, “Z’nin altı” San Andreas boyunca devasa bir deprem meydana gelebilir.

Deprem tehlikelerini örnekleyen ve değerlendiren bir şirket olan Temblor’un kurucusu ve CEO’su; aynı zamanda çalışmanın eş yazarı jeofizikçi Ross Stein’a göre bu ardışık depremlerin hepsi aynı zamanda olmayabilir fakat stres biriktikçe ve bir fay hattından diğerine geçtikçe, belli bir dönem süresince meydana gelebilir (belki de onlarca yılda).

“Burada tarif ettiğimiz şey muhtemel değil ve bir nevi zincirleme deprem tepkimesi gibi” diyor Stein. “Fakat geçtiğimiz dört ayda öğrendiğimiz üzere, zincirleme tepkimeler doğada gerçekten meydana geliyor. Eğer COVID’de olduğu gibi hazırlıksız olursak, bunun sonuçları muazzam olabilir.”

Laura Geggel/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here