Zamir Kullanımı, Yaklaşan Ayrılığın İşaretlerini Gösteriyor Olabilir

0
Fotoğraf: Vera Arsic/Pexels

Yeni bir psikoloji araştırmasına göre gündelik konuşmada kullanılan ufak kelimeler, partnerler ilişkilerinin nereye gittiğini fark etmeden aylar önce eli kulağında bir ayrılığın işaretlerini taşıyabilir.

Austin – Texas Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Reddit sitesinin r/BreakUps bölümündeki 6.800 kullanıcının ayrılıklarına yönelik haberler paylaşmadan bir yıl önce ve paylaştıktan bir yıl sonra yazdığı 1 milyondan fazla gönderiyi analiz etmişler. Araştırmacılar, ayrılıktan üç ay önce kullanıcıların dilinin değişmeye başladığını ve altı ay geçene kadar da normale dönmediğini bulmuşlar.

Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninde yayımlanan çalışma, doğal dil verisinin kullanılarak ayrılıkların ve bunların ne kadar sürdüğünün incelendiği ilk araştırma.

Baş yazar ve Austin TÜ’de psikoloji doktora adayı olan Sarah Seraj, “Görünüşe göre bu durum, insanlar bir ayrılığın meydana geleceğini fark etmeden önce yaşamlarını etkilemeye başlıyor” diyor. “Edatları, tanımlıkları veya zamirleri ne kadar fazla kullandığımızı gerçekte fark etmiyoruz fakat bu fonksiyon kelimeleri, duygusal ve psikolojik durumumuz hakkında birçok şey anlatabilen kişisel bir çalkantıdan geçerken bir şekilde değişiyor.”

Biri ister terk edilsin, ister terk eden olsun; yakın ayrılığın dildeki işaretleri, olaydan üç ay öncesine kadar fark edilebiliyor. Kişinin kullandığı dil daha kişisel ve laubali hale geliyor, analitik düşünmede meydana gelen bir düşüşü gösteriyor. Kişiler “Ben” ve “biz” kelimelerini daha fazla kullanıyor ve artan bilişsel işleme işaretleri sergiliyor.

Austin – Texas Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz