12.000 Kişilik Oxford Araştırması: COVID-19 Antikorları, Virüse Karşı En Az 6 Ay Koruma Sağlayabilir

0
1493
navikk/iStock

Oxford Üniversitesi’nin Cuma günü yayımlanan çalışmasına göre COVID-19 kapan ve vücudunda antikor oluşan kişiler, büyük ihtimalle en az 6 ay yeniden enfeksiyon geçirmiyor.

Henüz diğer bilim insanlarının denetlemediği çalışmada, COVID-19’a yakalanma tehlikesi yüksek olan ve ön safta görev yapan 12.219 sağlık çalışanına antikor testi yapılmış ve bu kişiler Nisan ile Kasım ayları arasındaki 30 haftalık bir dönemde kontrol edilmiş.

“Antikor tepkileri oluşturan önceki SARS-CoV-2 enfeksiyonu, enfeksiyonu takip eden altı ay içerisinde çoğu insanı yeniden enfeksiyon geçirmekten koruyor” diye yazıyor araştırmacılar.

Yapılan antikor testleri, çalışmanın başladığı Nisan ayında 1.246 çalışanda halihazırda virüs antikoru geliştiğini göstermiş. Deney dönemi boyunca, bu kişilerden sadece üç tanesi yeniden enfeksiyon bakımından pozitif çıkmış fakat hiçbirinde COVID-19 belirtisi oluşmamış.

Bu sırada antikorları olmayan 11.052 çalışandan 89 tanesinde, belirtilerin görüldüğü bir enfeksiyon oluşmuş.

Daha önce enfeksiyon geçirmeyen ve COVID-19 antikorları bulunmayan 76 kişi ise pozitif çıkmış fakat belirti göstermemiş.

Çalışmaya önderlik eden ikinci isim ve Oxford’un Nuffield Toplum Sağlığı Bölümü’nde profesör olan David Eyre, Reuters’a şöyle söylüyor: “Bunlar gerçekten iyi haberler çünkü en azından kısa vadede, COVID-19 kapan çoğu kişinin bu hastalığı yeniden kapmayacağını güvenle söyleyebiliriz”

“COVID-19 enfeksiyonu geçirmek, çoğu insanda yeniden enfeksiyona karşı en az altı ay boyunca koruma sağlıyor” diyor Eyre. “Antikor testi pozitif çıkan katılımcıların hiçbirinde belirti gösteren yeni enfeksiyon bulmadık.”

COVID-19 kapan insanların ne kadarlık bölümünde antikor oluşturduğu hâlâ belli değil. Oxford’da yapılan çalışmada şu sonuca varılıyor: “Uzun vadeli sürekliliğin ve enfeksiyon sonrası bağışıklık ilişkilerinin belirlenmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.”

Kate Duffy/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here