2016’nın En Güzel 10 Astronomi Fotoğrafı

0

Bazı fotoğraflar anlat anlat bitmez. Bazıları da öyle bambaşka bir dünyadan ki, insanın nutku tutulur.

2016 Insight Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasında finale kalan yarışmacılar duyuruldu ve burada dünyanın pek çok yerindeki fotoğrafçılar tarafından çekilen baş döndürücü güzellikte görüntüler var.

Finale kalanların duyurulduğu listedeki 30 kadar finalist, 80 ülkeden yarışmacının katıldığı, 4500’ün üzerindeki eser arasından seçildi ve 10.000 Poundluk birincilik ödülünü kazanmak için yarışıyor. “Gökyüzü Resmi”, “Aurora”, “İnsanlar ve Uzay”, “Güneşimiz”, “Ayımız”, “Gezegenler, Kuyruklu Yıldızlar ve Asteroidler”, “Yıldızlar ve Bulutsular”, “Galaksiler” ile “Yılın Genç Astronomi Fotoğrafçısı” gibi diğer kategorilerin kazananlarının her biri de 1.500 Pound ile ödüllendirilecek. İkincilik kazananlara ise daha küçük para ödülleri verilecek.

Kazananlar 15 Eylül’de açıklanacak ve fotoğraflar Eylül’ün 17’sinden itibaren Birleşik Krallık Kraliyet Astronomi Gözlem Merkezi’nde sergilenmeye başlayacak. İşte yılın finalistlerinin tanıtımı.

 

Bir Çatal, Bir Kaşık ve Bir Ay
Yeni Zelandalı fotoğrafçı Andrew Caldwell, asil bir kaşıkgaga kuşunun bir dal üzerinde ve dolunayın önünde oturduğu bu görüntüyü yakaladı.
Aurora Kuşu
Norveçli fotoğrafçı Jan R. Olsen kuzey ışığının bir kuşu andırdığını ve suyun üzerinde dolanıp durduğunu düşünüyor.
Parlama Noktası
Amerikalı fotoğrafçı Brad Goldpaint bu göktaşı yağmuru görüntüsünü Ağustos 2015’te Shasta Dağı’nda yakaladı.
Lagün Nebulası
Dünya’dan 5000 ışık yılı uzaktaki Lagün Nebulası’nın fotoğrafını Macar fotoğrafçı Ivan Eder çekti.
Jokulsarlon Üzerindeki Kuzey Işıkları, İzlanda
Hayranlık uyandıran manzaranın eşlik ettiği bu kuzey ışıkları görüntüsünü İngiliz fotoğrafçı Giles Rocholl yakaladı.
Boyalı Tepeler
Alman fotoğrafçı Nicholas Roemmelt, Oregon’daki Boyalı Tepeler üzerinde yükselen Samanyolu görüntüsünü, Dünya üzerinde beliren bu harika sahneden yararlanarak çekti.
Pickering Üçgeni
Amerikalı fotoğrafçı Bob Franke, Veil Nebulası’nda bulunan ve bir süpernova kalıntısı olan Pickering Üçgeni’nin fotoğrafını çekti.
Yedi Sihirli Nokta
Norveçli fotoğrafçı Rune Engebø, Norveç’te Brattebergan’da bulunan Yedi Sihirli Nokta yontusuna yansıyan kuzey ışığı dalgacığını yakaladı.
Elmas Yüzük
İngiliz fotoğrafçı Melanie Throne bu fotoğrafı Endonezya’da tam Güneş tutulması esnasında çekti.
Venüs Yükseliyor
Avusturyalı fotoğrafçı Ivan Slade, bu Venüs, Merkür ve Samanyolu görüntüsünü gün doğumundan hemen önce Avusturya’daki Turrimeta Sahili’nde yakaladı.

Özümcan Aslantürk

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz