Plastik Ambalajlama Bir Üst Seviyeye Geçiyor

0

Su şişeleri, ilaçların itinayla yerleştirildiği şeffaf kabarcıklar, zar zor açabildiğimiz çift çeneli kaplar… Hayatımızdaki çoğu plastik ambalaj işini (bazen olması gerektiğinden daha bile iyi bir şekilde) görür.

Ne var ki neme aşırı hassas olan ürünler için normal plastik yeterli olmayabiliyor. Su buharı mikroskobik porlardan geçebiliyor. Eğer ilaç ve teknoloji ürünlerinin su buharına maruz kalmasını önleyebilseydik, raf ömürleri de çok daha uzun olabilirdi.

Bilim insanları bu soruna çözüm olarak yeni bir ambalajlama yöntemi geliştirdiler. Amerikan Kimya Derneği’ne göre esnek polimer filmlerinin üzerine sadece bir atom kalınlığında grafen bir tabaka yerleştiriliyor. Böylece plastiğin geçirgenliği minimuma indiriliyor.

Yeni ambalajlama yöntemi organik ve fotovoltaik (Güneş ışığından esnek ve ucuz bir şekilde enerji elde eden) bir alet üzerinde test edildi. Normalde su buharının grafen olmayan cihazı tahrip etmesi 30 dakika sürerken grafen katmanla ambalajlanan cihazın ise ömrü bir yıl kadar uzadığı görüldü.

Bilim insanları hala ambalajlama üzerinde yeni çalışmalara devam ediyor, çünkü hafif ama bir hayli de neme hassas olan güneş panellerinin paketlenmesi ve korunması hala çözümü olmayan bir sorun. Havadaki nem oranını göz önüne alan ve panelleri hantallaştırmayacak, yeterli koruma sağlayabilecek uygulama denemeleri devam ediyor. Grafen polimer buluşu bizi yenilenebilir enerji kullanıma bir adım daha yaklaştırmış olabilir.


Selin Ovalı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz