Dairesel Güneş Tutulması Pazar Günü Gerçekleşiyor. Peki İnternetten Nasıl İzleyebilirsiniz?

0
7477
Slooh internet gözlemevinden görülen dairesel bir Güneş tutulması. Slooh

“Ateş çemberli” bir Güneş tutulması, bu hafta sonu Afrika ve Asya’nın bazı kısımlarında kısa süreliğine görünecek. Eğer bizzat oralarda değilseniz, bu olağanüstü gösteriye internetten katılabilirsiniz. Peki, Güneş tutulması internetten nasıl canlı izlenir? İşte detaylar:

NEDEN ATEŞ ÇEMBERİ DENİYOR?

Pazar günkü Güneş tutulması, dairesel tutulma şeklinde biliniyor. Bu tutulmada Ay, Güneş ile Dünya arasından geçerken; gezegenimizden görüldüğü şekliyle Güneş’i tamamen kapatmıyor. Bunun yerine, dış kısımlarda hâlâ bir ışık halkası oluyor. Bu yüzden, tutulmaya “ateş çemberi” lakabı verilmiş.

GÜNEŞ TUTULMASI SAAT KAÇTA?

En yüksek tutulma; yani o “ateş çemberi” olayı, 21 Haziran Pazar günü Türkiye saatiyle 09:40’ta (0640 GMT) gerçekleşecek. Bu esnada Ay, Dünya’dan görüldüğü kadarıyla Güneş küresinin merkezinden geçecek. Tutulma, NASA’ya göre Pazar günü TSİ 06:45’te (0345 GMT) başlayacak ve 12:34’de sona erecek.

Bu tutulma, Ay’ın “yeni ay” evresine girmesinden sadece birkaç saat sonra gerçekleşecek. Ay Dünya’dan en uzak noktasına yaklaşacağından; Ay çemberinin boyutu, Güneş’i kaplamaya yetmiyor olacak. Halen görülebilir olan ufak Güneş ışığı halkası, bu tutulmayı “dairesel” bir tutulma haline getirecek.

GÜNEŞ TUTULMASI İNTERNETTEN NASIL İZLENİR?

Görülebilirlik güzergâhı üzerindeki bölgeler arasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Sudan, Etiyopya, Kızıldeniz, Yemen, Suudi Arabistan, Umman, Umman Körfezi, Pakistan, Hindistan, Çin, Tayvan, Filipin Denizi (Guam’ın güneyi), Avustralya’nın kuzeyi ve Pasifik Okyanusu’nun kuzeyi bulunuyor. Güneş’e ve Güneş tutulmasına kesinlikle çıplak gözle bakmamanız, koruyucu araçlar kullanmanız gerekiyor. Tutulmayı internetten izlemek için aşağıdaki adreslere bakabilirsiniz. Sanal yıldız partisi, Pazar günü 08:00’de başlayacak.

Elizabeth Howell/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here