2020’nin Tek Tam Güneş Tutulması Dün Gerçekleşti

0
NASA

Güney Şili ve Arjantin dün karanlığa gömülürken binlerce insan, yaklaşık iki dakika süren bir Güneş tutulmasını izlemek üzere başlarını göğe kaldırdı.

Şili’deki yıldız gözlemcileri sağanak yağmur yüzünden tutulmayı görememe tehlikesi yaşasa da, bulutların son anda ayrılmasıyla birlikte doğa olayı kısmen de olsa görülebilmiş.

Gözlemcilerden 18 yaşındaki Matias Tordecilla, “Güzel ve benzersiz bir olaydı. Hava durumu ve bulutlar yüzünden göreceğimizi pek sanmıyorduk fakat hava tam zamanında açtı. Mucize gibiydi” diyor.

Tutulmayı görmek için ailesiyle birlikte 10 saatlik yolculuk yapan Tordecilla, “Yalnızca gözlerinizle gördüğünüz bir şey değil; aynı zamanda kalbinizle hissettiğiniz de bir olay” diye ekliyor.

Dün yaşanan bu olay, son 18 ayda Şili’de gerçekleşen ikinci tutulma olma özelliğini taşıyor.

Dün yerel saatle 13:00, Türkiye saatiyle ise 19:00’da gerçekleşen tutulma sırasında binlerce turist ve yerli halktan insanlar toplanarak, bulutların zamanında kaybolmasını beklemiş.

“Tüylerimi diken diken etti” diyor bölge sakini Cinthia Vega.

Arjantin’in Patagonya eyaletindeki Villa El Chocon ve Piedra del Aguila köyleri arasında birkaç aile ve turist, tutulmayı görme umuduyla kamp bile yapmış.

Tutulma, Şili’deki Pasifik kıyısından başlayıp And sıradağları boyunca Arjantin’e kadar uzan 90 kilometre genişliğindeki bir koridor boyunca görülebilmiş.

2019 yılının Temmuz ayında yaklaşık 300.000 kişi, bir önceki tutulmayı görmek üzere birçok gözlemevine ev sahipliği yapan Şili’nin kuzeyindeki Atakama çölünde toplanmış.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz