8 bitlik oyunlara benzeyen Plüton görüntüleri

0

New Horizons’ın çektiği ilk renkli videolar Plüton ile Charon’u vals yaparken gösteriyor

display

New Horizons uzay aracı Plüton’a doğru yol aldıkça, bir zamanların gizemli gezegenine ait giderek daha etkileyici görüntüler yolluyor. En son gelen görüntülerde Plüton ile Charon, New Horizons’ın gerçeğe yakın renkli ilk videolarında dans ederken görünüyor.

Bu animasyon uzay aracının 29 Mayıs ile 3 Haziran arası çektiği görüntülerden meydana getirilmiş. Bu noktadan Plüton hâlâ 8 bitlik bilgisayar oyunlarından fırlamış gibi dursa da,  cüce gezegene gitgide yaklaştığımız görülüyor. New Horizons, Plüton’un yanından 14 Temmuz’da geçecek ve gezegenin yüzeyine, atmosferine ve aylarına ilk defa doğru düzgün bakmamızı sağlayacak. Hatta Plüton’un tekrar gerçek bir gezegen konumuna yükseltilmesini bile sağlayabilir.

New Horizons’ın baş araştırmacısı Alan Stern, bir basın bülteninde “Bu düşük çözünürlükte bile Plüton ile Charon’un farklı renklerde olduğu görülüyor,” dedi. “Plüton bej – turuncu, Charon ise gri. Neden bu denli farklı oldukları ise tartışma konusu.”

Videoda Plüton’un ayı Charon’un Dünya’nın ayı gibi düzgün bir yörüngede dönmediği anlaşılıyor. Charon o kadar büyük ki Plüton’u kendine çekiyor ve iki cisim bir çift gezegen olarak birbirlerinin etrafında dönüyor. Videodaki “X” işareti, iki gök cisminin etrafında döndüğü çekim merkezini gösteriyor. Burası aynı zamanda Plüton’un diğer aylarının da etrafında yörüngeye girdiği nokta. Yani Plüton çok kaotik bir sistem.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz