Ahtapotların, Mürekkepbalıklarının ve Yengeçlerin Duyguları Var mı?

0
Fotoğraf: cocoparisienne/Pixabay

Ahtapotlar karmaşık bulmacaları çözebiliyor ve farklı bireylerde farklı tercihler sergileyebiliyorlar. Peki ahtapotların ve diğer hayvanlar ile omurgasızların duygularının var mı? York Üniversitesinde çalışan ve hayvan zihinleri alanında uzman olan bir bilim insanı, sıkça tartışılan bu konunun insanların ahlaki karar verme süreçlerini derinden sarsabileceğini söylüyor.

Çoğu ülke ahtapot, yengeç, ıstakoz ve kerevit gibi omurgasız türleri acı hissedebilen duyarlı canlılar şeklinde tanımıyor. Fakat İngiltere, hayvan hakları yasasında değişik yaparak bu canlıları da hisleri olan türlere dahil etmeyi planlıyor.

York Üniversitesi Hayvan Zihinleri Bölümü Başkanı ve filozof Profesör Kristin Andrews, “İngiltere hükümetinin talebiyle Londra Ekonomi Okulunun hazırladığı bir raporda, onayaklı kabuklu deniz canlıları ile kafadanbacaklı yumuşakçaların hissedebilen canlılar olduğuna yönelik güçlü kanıtlar bulunduğu aktarılıyor” diyor.

Andrews, dün Science bülteninde yayımlanan ve “Hayvan Duyguları Meselesi” başlığını taşıyan makalede Emory Üniversitesi Yaşayan Bağlantılar Merkezi müdürü Profesör Frans de Waal ile beraber duyarlı olarak düşünülen hayvanlara dönük ahlaki ve siyasi konuları tartışıyor.

Andrews, Batı kültüründe uzun bir süredir diğer hayvanların acıyı hissetmediğinin veya duyguları olmadığının düşünüldüğünü belirtiyor. “Hayvan hakları yasasına hissedebilen hayvanlar olarak balıklar ve memelilerin eklenmesi bile epey zor olmuştu. Bu yüzden, İngiltere’deki omurgasız hayvanlarla ilgili gerçekleştiğini gördüğümüz bu gelişme oldukça medeni bir adım.”

 

 

 

 

Kaynak: York Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz