Akıllı Telefon Alkol Test Cihazları, Birbirinden Farklı Sonuçlar Veriyor

0
158
Fotoğraf: Banggood

Alkollü araç kullanmak, ABD’de günde 29 kişinin ölümüne sebep oluyor ve yılda 121 milyar dolar zarar meydana getiriyor. Alkollü araç kullanmadan kaynaklanan ölümlerin azaltılmasında yıllar süren ilerlemeden sonra, gösterilen çabalar 2009 yılında hız kesmeye ve ölümler 2015 yılında yeniden artmaya başladı. Yapılan birkaç çalışmada, alkol içen kişilerin kanlarındaki alkol seviyesini (BAC) doğru şekilde tahmin edemedikleri gösterilmiş. Elde taşınan nefes ölçüm cihazları ise kişilerin nefeslerindeki alkol yoğunluğunu (BrAC) ölçmesine ve araç kullanmaya yeltenmeden önce %0,08’lik yasal sınırın altında olup olmadıklarını belirlemelerine olanak sağlıyor.

Yeni nesil kişisel alkol test cihazları ise akıllı telefonlarla eşleşiyor. Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde yapılan yeni bir çalışmada bu cihazların bazılarının nispeten hassas olduğu bulunurken, diğerlerinin de kullanıcıları yanlış yönlendirip araç sürmeye uygun olduklarını düşünmelerine yol açtıkları keşfedilmiş.

İki gün önce Alcoholism: Clinical & Experimental Research bülteninde yayımlanan araştırmada bu gibi altı cihazın hassasiyeti, onaylanmış iki alkol kullanım testinin (damardan alınan kan kaynaklı BAC ve polis seviyesinde, elde taşınan bir nefes test cihazı) hassasiyetiyle karşılaştırılıyor.

Pennsylvania ÜniversitesiTıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here