Mercan Kayalıklarını Kurtarmak İçin Kalan Zaman Azalıyor

0
Mercan kayalığı. Fotoğraf: Q.U.I/Unsplash

Mercan kayalıklarının büyüme oranları üzerine yürütülen yeni araştırma, dünyanın mercan kayalıklarını kurtarmak için hâlâ fırsat olduğunu fakat zamanın daraldığını gösteriyor.

Uluslararası çalışma, merkezi James Cook Üniversitesi’nde bulunan ARC Mercan Kayalığı Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nde (Coral CoE) başlatılmış.

Coral CoE’de çalışan eş yazar Profesör Morgan Pratchett’e göre sonuçlar, karbondioksit yayılımları önemli miktarda azaltılmadığı sürece mercan kayalıklarının büyüyemeceğini gösteriyor.

“İklim değişiminin mercan kayalıklarına karşı sergilediği tehdit, mercan kayalıklarının tekrarlı kitlesel şekilde beyazlamasına bakıldığında şimdiden çok belli” diyor Pratchett. “Fakat değişen çevre koşulları, daha başka kapsamlı sonuçlar doğuracak.”

Western Australia Üniversitesi’deki Coral CoE’de çalışan eş yazar Profesör Ryan Lowe, günümüzdeki mercan kayalığı yapılarının sadece mercanları değil, resifleri de inşa eden geniş yelpazeli organizmalar arasındaki dengeyi yansıttığını söylüyor. Bunlar arasında, resifleri birbirine bağlayan ve taş gibi sert olan mercan algleri de bulunuyor.

“Bireysel resif canlılarının iklim değişimine gösterdiği tepkiler giderek daha belirgin hale gelirken, bu yeni çalışmada ise günümüzdeki mercan kayalıklarını devam ettirmekten sorumlu çeşitli canlı toplulukları arasındaki karmaşık etkileşimlerin, gelecekte resif yapılarını nasıl değiştirebileceği benzersiz şekilde inceleniyor.”

ARC Mercan Kayalığı Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz