Alzheimer Bulaşıcı Olabilir!

0

Swiss Medical Weekly dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre 30 beyin üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar Alzheimer’ın bulaşıcı olabileceğini ortaya koyuyor. 

Araştırma ekibi deli dana hastalığı sebebiyle ölmüş olan yedi kişinin beyinlerini inceledi. Sonuçlara göre, bu kişilerin hastalığa kapılmadan çok daha önce oluşan beyin travmaları kadavralardan alınan beyin zarları ile tedavi edilmiş. Yani bu kişilerin deli dana hastalığını bu kadavralardan aldıkları düşünülüyor.

Deli dana hastalığının bulaşıcı olduğu biliniyor. Araştırmayı ilginç kılan, elde edilen başka bir sonuç. Bu yedi kişiden beşinin beyninde ayrıca Alzheimer’a neden olan amiloyit plaklar gözlemlendi. Ancak bu kişilerin yaşları, amiloyit plaklar üretmek için çok küçüktü. Ekip deli dana hastalığından ölen ama beyin zarı nakli yapılmamış bireylerin beyinlerinde ise amiloyit plaklara rastlamadı. Bu da Alzheimer’ın da bulaşıcı olduğunu gösteren nitelikte bir sonuç.

Elbette bu, kişiden kişiye bulaşacak demek değil. Normal şartlarda Alzheimer bulaşıcı değil. Ancak olası bir beyin parçası naklinde bunun gerçekleşmesi mümkün. Ayrıca artık beyin zarı nakilleri olası tehlikeleri nedeniyle uygulanmıyor. Bildiğimiz bir beyin parçası nakli de henüz yok. Ancak bu araştırma ileriye yönelik bilgilendirmeler ve Alzheimer hakkında elde edebileceğimiz yeni bakış açılarına sahip.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz