Egzersizler Kör Noktayı Küçültebilir!

1

eye-369557_1920

Normal bir görüşünüz olsa da, kör noktanız mutlaka vardır. Ancak fark etmeniz zor, çünkü beyniniz görmediğiniz o noktayı zeminin rengiyle kapatıyor. Ancak bir grup araştırmacı, kör noktanın egzersiz ile azalacağını iddia ediyor. Bu iddiaları Current Biology dergisinde yayınlandı.

Retinanız, göz yuvarlağınızın arkasında yer alır ve ışığa duyarlıdır. Mercekler tarafından kırılan ışıklar bu bölgeye düşer ve beyne yollanan sinyaller ile görüntüye dönüşür. Ancak kör nokta denen bölgede retinadaki sinirler ile beyin bağlantı kurmaya başlar ve burada ışığa duyarlı hücreler yoktur. Aşağıdaki yuvarlak noktaya sağ gözünüzü kapatıp sol gözünüzle baktığınızda, birazcık ayarlama ile solda kalan artı işaretini göremeyeceksiniz. Beyniniz karanlık olması gereken yeri beyaza boyayacak çünkü zemin beyaz renkte!

blndspt1-2

Ekip 10 kişiye 20 iş günü boyunca göz egzersizi yaptırdı ve kör noktalarındaki değişimi inceledi. Egzersiz kör noktaya düşen bazı görüntüleri tahmin etmek üzerinde kuruluydu. Henüz egzersize başlamadan önce uygulanan testlerdeki başarı ile 20 günlük egzersizin ardından gelen başarı arasında yüzde 10luk bir artış görüldü. Ekibin iddiasına göre böyle egzersizler bu bölgedeki hücreleri daha hassas hale getiriyor. Ayrıca bu araştırmanın, göz egzersizlerinin retinanın herhangi bir noktasındaki hasarı da giderebileceğinin kanıtı olduğunu düşünüyorlar. Gelecekte bu yöntemin birçok kişiyi göz sağlığına kavuşturacağından eminler.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz