Araştırmaya Göre Hidroksiklorokin COVID-19’u Önlemiyor

0
847
Julie Viken/Pexels

Sıtma için kullanılan hidroksiklorokin ilacının, COVID-19’a yönelik mücadelede faydalı olmayacağını öne süren bulguların sayısı artıyor. New England Journal of Medicine bülteninde yayınlanan çift kör plasebo çalışmasında; ilacın, koronavirüs hastalarına maruz kaldığı bilinen insanlarda hastalığı önlemediği aktarılıyor.

Araştırmacılar, COVID-19 olduğu onaylanan bir hastaya 10 dakikadan daha fazla ve 2 metreden daha yakın şekilde; koruyucu ekipmen giymeden veya sadece yüz maskesi takarak maruz kalan 821 insanı incelemişler. Bu kişilerin yarısına, maruz kalmayı takip eden dört gün içerisinde epey yüksek dozda hidroksiklorokin verilmiş. Diğer yarısına ise kontrol amaçlı plasebo (işe yaramayan ilaç) verilmiş. Araştırmacılar, sonraki 14 günde kimlerin hastalandığına bakmışlar.

Sonunda, tüm katılımcıların yüzde 13’ü COVID-19 kapmış (toplamda 107 kişi). Hidroksiklorokin grubundakilerin yaklaşık yüzde 12’si ve plasebo grubundakilerin de yüzde 14’ü hasta olmuş. Araştırmacılara göre bu oran, istatistiksel açıdan önem teşkil eden bir farklılık değil. Ayrıca ilacın, ciddi olmayan yan etkileri de görülmüş.

Sara Chodosh/Popular Science. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here