Galaksinin Kara Deliğini Sanal Ortamda Ziyaret Edin

1
3503
NASA/CXC/Şili Papalık Katolik Üniversitesi/C.Russell vd.

Yeni bir sanal gerçeklik deneyimi, galaksimiz Samanyolu’nun tam merkezinde bulunan süperkütleli kara deliğe doğru yakın ama güvenli şekilde uçmanızı sağlıyor.

Bu “maceralı” canlandırma, Galactic Center VR adını taşıyor ve NASA’nın Chandra X-Işını Gözlemevi ile diğer teleskoplardan elde edilen verilere dayanıyor. En son canlandırma, izleyicilerin Sagittarius A* (Sgr A*) kara deliğinin 500 yıllık evrimini görmesini sağlıyor. Siz de bu deneyimi Steam veya Vivepoint sitesinden görebilirsiniz.

Sgr A* canlandırması; Wolf-Rayet yıldızları adı verilen, son derece parlak ve devasa olan 25 nesnenin modellemesine dayanıyor. Wolf-Rayet yıldızları, süpernovalara veya yıldız patlamalarına benzer şekilde maddeden meydana gelen dış katmanlarını uzaya itiyorlar. Yıldız döken bu faaliyet, Sgr A* kara deliğinde ise süpersonik rüzgarlar oluşturuyor ve kara deliğin kütleçekimi, bu maddeleri topluyor.

NASA, bir açıklamasında şöyle aktarıyor: “Wolf-Rayet yıldızlarından gelen rüzgarlar birbiriyle çarpıştığında, şokların yardımıyla bu madde milyonlarca derece sıcaklığa ulaşıyor (sonik patlamalara benzer şekilde) ve bol miktarda X-ışını meydana getiriyor. Galaksinin merkezi, Chandra’nın bu çarpışmalardan gelen tekil örnekleri tespit edemeyeceği kadar uzak. Fakat bu sıcak gazın meydana getirdiği genel X-ışını parlaması, Chandra’nın keskin X-ışını görüş yeteneğiyle tespit edebiliyor.”

Elizabeth Howell/Space. Ç: O.Z.

1 YORUM

  1. Orası sadece uzaktan görülüyor. Güneşe de aynı şekilde yaklaşmak imkansız. Yaklaşanı yakıyor.
    Peki oraya her hangi bir cihaz gitmediği halde, ısıyı nasıl tespit ediyorlar?
    Güneşin çevresindeki ısıyı geçtim, çekirdeğindeki ısıyı bile söylüyorlar.
    Bunlar sadece tahmin mi?
    Eğer kesin ise neye göre?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here