Aşırı kahve tüketimiyle duygusuzluk bağlantılı mı?

0

Eğer duygularınızı dile getirmekte zorlanıyorsanız, başkalarının duygularına empatiyle yaklaşamıyorsanız ya da kafein bağımlısıysanız sizde aleksitimi olabilir.

Aleksitimi, duyguları tanımakta ve göstermekte zorluk çekme şeklinde kendini gösteren bir kişilik özelliği. Bond Üniversitesi’nde psikolog olan Mike Lyvers, “Aleksitimik bir kişi çok kederliyken karnının ağrıdığını söyleyebiliyor,” diyor. Lyvers’ın yeni tarihli araştırması, kahve tüketimiyle aleksitimi arasında da bir bağ olduğunu gösteriyor. Aleksitimiye hangi genetik ya da çevresel faktörlerin yol açtığı bilinmese de, bu durumdan etkilenenler tam birer kafein bağımlısı oluyor (tersi geçerli değil, yani kahve tüketimi sizi duygusuz yapmıyor).

Lyvers ile meslektaşlarının 106 üniversite öğrencisiyle kafein tüketimi hakkında yaptığı görüşmelerde, aleksitimi testinde yüksek puan alanların diğer öğrencilerin neredeyse iki katı (500 mg) kafein tükettiği ortaya çıktı. Bu, günde 3,5 kupa kahveye denk geliyor. Araştırmaya göre öğrenciler kafeini bilişsel becerileri geliştirdiği için tüketiyor fakat bunun bedeli, birçok aleksitimikte görülen yüksek kaygı düzeyi oluyor. Lyvers, sadece kahve bağımlılarının değil, alkoliklerin ve uyuşturucu bağımlılarının da büyük kısmının alekstitimik olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz