Balık Yağı Almanız Gerekiyor mu? Genotipinize Bağlı

0
210
Fotoğraf: Anshu A/Unsplash

Balık yağı takviyeleri, sağlık açısından kanıtlanmamış ve sözde faydalar sağlayan, milyarlarca dolarlık bir endüstri. Şimdiyse Georgia Üniversitesi’nde çalışan bir bilim insanının önderlik ettiği araştırma takımı, balık yağının sadece doğru genetik yapılanmaya sahipseniz fayda sağladığını keşfetmiş.

Kaixiong Ye’nin önderliğinde yürütülen ve PLOS Genetics bülteninde yayımlanan çalışmada, balık yağı (ve içerdiği omega-3 yağ asitleri) ile trigliseritler üzerindeki etkilerine odaklanılmış. Trigliseritler, kanda bulunan ve kalp damar hastalığının bir işaretçisi olan yağ türü.

Franklin Sanat ve Bilim Fakültesi’nde yardımcı genetik profesörü olan Ye, “Kandaki omega-3 yağ asitlerinin, daha düşük kalp damar hastalığı tehlikesiyle ilişkili olduğunu 20-30 yıldır biliyoruz” diyor. “Bizim keşfettiğimiz ise, balık yağı takviyesinin herkes için iyi olmaması; sizin genotipinize bağlı olması. Eğer belli bir genetik arka planınız varsa, o zaman balık yağı takviyeleri trigliseritlerinizin azalmasına yardımcı olur. Fakat o genotip sizde yoksa, balık yağı takviyesi aldığınız zaman aslında trigliseritleriniz yükselir.”

Allyson Mann/Georgia Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here