Beyin İçin Bir Truva Atı

0

Vücudumuz zararlı bileşenleri beynimizden uzak tutmak için inanılmaz bir savunma sistemine sahiptir: kan-beyin bariyeri. Ancak bu bariyer, bizim beyin tümörleriyle ve diğer beyin problemleriyle olan savaşımızda karşımıza çıkan en büyük engel aynı zamanda. Çünkü tedavi edici olarak kullandığımız kimyasallar da, yani ilaçlar, bu bariyeri aşamıyor.

Bilim insanları çok uzun zamandır bu bariyeri bir şekilde aşmanın yollarını arıyordu. Geçtiğimiz Kasım ayında Sunnybrook Sağlık Merkezi’nden bir grup araştırmacı bu sistemi kırmayı başardı. Doktorlar hastaya enjekte ettikleri mikroskobik hava baloncukları ile bariyerde kemoterapi ilaçlarının geçebileceği boyutlarda delikler açtı. Elbette bu delikler bir kaç saat sonra kapanıyordu.

Bu yöntem Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde de etkili bir rol oynayacak. Beyin cerrahı Todd Mainprize bu deliği dünyaya açılan bir kapı olarak nitelendiriyor ve tedavisi mümkün olan bütün hastalıkların bu yöntem sayesinde ortadan kalkabileceğini dile getiriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz