Birleşik Arap Emirlikleri’nin İlk Mars Görevi, Hava Muhalefetiyle Ertelendi

0
771
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Hope Mars yörünge kâşifi, 16 Temmuz 2020'de fırlatılacak. MBRSC

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mars’a göndereceği tarihi uzay aracı, fırlatma alanındaki kötü hava koşulları sebebiyle iki gün ertelendi.

BAE’nin Hope (Tür. umut) isimli uzay aracı, bugün (14 Temmuz) Japonya’daki Tanegaşima Uzay Merkezi’nden H-IIA roketiyle fırlatılacaktı fakat kötü hava koşulları araya girdi. Fırlatmanın 16 Temmuz’da TSİ 23:43’te (2043 GMT) yapılması hedefleniyor.

Fırlatmayı, BAE Uzay Ajansı ve Dubai One haber kanalı aracılığıyla Space.com’dan veya doğrudan bu iki kurumun sitesinden canlı izleyebilirsiniz.

Emirlik Mars Görevi şeklinde de adlandırılan bu 200 milyon dolarlık uzay aracı, Arap bölgesinin gezegenler arası uzaya yaptığı ilk atılımı temsil ediyor. BAE, Güney Koreli bir şirket ile 2019 yılında ortaklık yaparak ilk defa uydu fırlatmıştı.

Eğer her şey iyi giderse, Hope yaklaşık sekiz ay boyunca Mars’a seyahat edecek ve 2021’in başlarında gezegene ulaşacak. Ardından Kızıl Gezegen’in ekvatorunda bir tam Mars yılı boyunca (yaklaşık iki Dünya yılı) dönerek, gezegenin havası ve atmosferi üzerinde çalışacak.

Uzay aracı, gelecek haftalarda Mars’a doğru yol alacak üç araçtan biri olacak. Çünkü Kızıl Gezegen’in hizası, Dünya’dan ulaşmayı daha kolay hale getirecek. Çin’in Tianwen-1 iniş aracı ve NASA’nın Mars 2020 Perseverance keşif aracı da bu ayın sonlarına doğru fırlatma rampasında olacak.

Meghan Bartels/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here