Bu akıllı paraşüt dronunuzu kurtaracak

0

Bir dronun başına gelebilecek en kötü şey onu kaybetmenizdir. Pilotlar dronlarına bir şey olmasın diye her şeyi göze alıyor. SmartChutes ise şu anda Kickstarter üzerinden yürüttüğü bağış kampanyasıyla, dron tehlikedeyse otomatikman açılan paraşüt yapmayı planlıyor.

SmartChutes’un kurucusu Michael Pick kampanya videosunda ilk defa bir kuadkopter uçurduğunda bu kadar pahalı bir donanımı uçurmaktan kaygı duyduğunu açıklıyor. O yüzden de dronlar için bir acil durum sistemi geliştirmiş. 91,5 cm’lik paraşüt, 11 x 4 cm’lik bir tüpün içinde duruyor ve toplam ağırlığı 110 gram. Sistem, ağırlığı iki kiloyu geçmeyen kuadkopterlere takılabiliyor. Algılayıcı 15 saniyede devreye giriyor ve kendi piliyle çalışıyor. Üstündeki ivmeölçer ve jiroskop taklaları, serbest düşüşleri, 90 derece yan yatmaları saptayabiliyor. Sonu felaket olan bu manevralar saptanınca algılayıcı, tüpe sinyal göndererek paraşütü açıyor.

Pick’e göre, saptama ve paraşütün tüpten çıkması sadece 350 milisaniye sürse de, paraşütün tümüyle açılıp düşüşü yavaşlatması için zaman lazım. O yüzden de sadece 50 metrenin üstündeki irtifalarda yapılan uçuşlarda işe yarıyor ve daha alçaktaki bir dron, muhtemelen paraşüt daha açılmadan yere çakılıyor.

Kampanyaya erken katılanlar paraşütü 130 dolara alabilecek. Kampanya hedefine ulaşırsa paraşüt 160 dolardan piyasaya sunulacak. SmartChute şu anda 25.000 dolarlık hedefin ancak beşte birini tutturabilmiş durumda ve kampanyanın bitmesine birkaç gün var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz