Pamuk Şeker ve Doku

0

Pamuk şeker ile yapay organ arasında bağlantı kurmak için yaratıcı olmak yetmez, çok yaratıcı olmak gerekir. Hatta daha çok. Bu araştırmayı gerçekleştiren araştırmacılar da çok ama çok yaratıcı, belli ki. Advanced Healthcare Materials isimli dergide çıkan bir makaleye göre, bir grup araştırmacı pamuk şeker makinası kullanarak yapay doku oluşturdu.

Organik ve insana nakledilmek istenen bir doku oluşturmak için yaşamakta olan hücreleri destekleyecek lifler bulunduran hidrojeller kullanılması gerekmektedir. Bu hidrojeli oluşturmak için kullanılan elektrospinning isimli yöntem ise sürecin maliyetini arttırmaktadır. Ancak makaleyi yazan ekip bu yöntemi kullanmak yerine pamuk şeker makinasını kullanmayı tercih etmiş. Sebebi ise pamuk şekerin de ince ve hafif malzemelerden üretilmesi.

Pamuk şeker makinası normal şekilde kullanılıyor. Gerekli içerik sağlandıktan sonra gıda sanayisinde de kullanılan transglutaminase enzimi içeriğe ekleniyor ve bu sayede jel elde ediliyor. Elde edilen madde pamuk şekere benziyor ancak insan hücresine de sahip. Son olarak bu madde oksijene maruz bırakılıyor ve böylece hücreler canlı kalıyor. Bir hafta sonra ise hücrelerin yüzde 90ı hayatta kalıyor. Normal süreçte ise bu oran yüzde 60 civarında.

Ekip sonraki aşamada diğer doku tiplerini de pamuk şeker makinasında deneyecekler. Otoritelere göre maliyetin düşük olması ve normal süreçlere nazaran daha başarılı olması bu yöntemi öne çıkaran özelliklerden sadece ikisi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz