Bu Yaygın Besinin Eksikliği, Depresyon Tehlikesini Artırabilir

0
51

Dört yıllık takip araştırması içeren yeni bir çalışmaya göre D vitamini eksikliği, yaşlı insanlardaki depresyon tehlikesini yüzde 75’e kadar artırabilir. Hayatlarının sonraki dönemlerinde yeterli miktarda D vitamini almayan insanların sayısı düşünüldüğünde, bulgular endişe verici görünüyor.

İleri yaşlardaki depresyonun; insanların yaşam kalitesinde, insanların ne zaman evde bakıma gireceğinde ve hatta erken ölüm ihtimalinde zincirleme bir etki oluşturduğu düşünüldüğü zaman, D vitamini seviyeleri, yaşlı insanlardaki bu sorunları ele almak bakımından yeni fırsatlar sunabilir.

D vitamini destekleri, kolayca bulunabilen ve güvenli şekilde alınabilen şeyler. Bu yüzden çalışmanın ardındaki araştırmacılar, önerilen D vitamini alımı yönergelerinin gücellenmesi gerektiğini söylüyorlar. Söz konusu yönergeler, yaşlı nüfus üzerinde ciddi bir etki oluşturabilir.

Araştırmacılardan biri olan ve İrlanda’daki Trinity College Dublin Üniversitesi’nde çalışan Robert Briggs, şöyle aktarıyor: “Bu araştırma, İrlanda’daki yaşlı yetişkinlerde depresyon tehlikesini ve D vitamini durumu yönünden şimdiye kadar yapılan en geniş örneği ve en kapsamlı çalışmayı oluşturuyor”

“Bulgularımız, kamu sağlığı politikasına bilgi sağlamaya yardımcı olan faydalı bilgiler sunacak; özellikle de, depresyona yönelik D vitamini tedavisinin/desteğinin işe yarar olması bakımından.”

Çalışma, İrlanda Boylamsal Yaşlanma Çalışması’na (TILDA) katılan ve 50 yaşın üzerinde olan 3.965 kişiyi kapsıyor. Araştırmacılar, ön değerlendirme yaptıktan iki yıl ve dört yıl sonra, katılımcıları tekrar kontrol etmişler.

Bu dört yıllık dönemin sonunda, 400 kişi depresyona girmiş. D vitamini eksikliği bulunan katılımcılar; depresif belirtiler, kronik hastalıklar, fiziksel faaliyet ve kalp damar hastalığı gibi etmenler hesaba katıldıktan sonra bile, yüzde 75 daha yüksek depresyon tehlikesi göstermiştir.

D vitamini seviyeleri, daha önce de depresyon ile ilişkilendirilmişti fakat bu son çalışmada kullanılan geniş ölçek boyutu ile dört yıllık dönem; araştırmayı, bu ikilinin birbiriyle bağlantılı olduğunu gösteren en zorlayıcı bulgu parçalarından biri yapıyor.

D vitamininin sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar için önemli olması uzun zamandır bilinen bir şey olsa da, zihinsel sağlığımıza yönelik bu bağlantı nispeten yeni durumda. Ayrıca İrlanda’da, dört yaşlıdan birinin kış aylarında yeterince D vitamini alamadığının tahmin edildiği düşünüldüğünde, bu durum küçük bir sorun olmaktan çıkıyor.

Araştırmacılar D vitamininin; beyni, yaşlanma ile ilişkili olan aşınmaların bazılarından koruyor olabildiğini düşünüyorlar ancak, durumun böyle olup olmadığını kesin olarak anlamak için daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor.

D vitamini takviyeleri, çok ciddi olan bu depresyon tehlikesini savmaya çalışmak amacıyla düzenli biçimde dağıtılmalı ve hatta, gıdalara eklenmeli mi? Çalışmanın ardındaki araştırmacılara göre, bunlar düşünülebilir.

Takımdan biri olan ve Trinity College Dublin Üniversitesi’nde çalışan Eamon Laird, şöyle söylüyor: “D vitamininin, önerilen miktarlarda alındığında güvenli olduğunu ve nispeten ucuz olduğunu düşündüğümüzde; bu çalışma, D vitamininin sağlığa olan faydalarını gösteren bulgulara yenilerini ekliyor.”

Bununla beraber, yıllardır yapılan araştırmalar, D vitamini desteklerinin parlak şöhretini de sönükleştirmiş durumda. Bazı doktorlar, daha vitamin eksikliğinin bile ne olduğuna dair fikir birliği bulunmadığını ve vitamini çok fazla almanın kesinlikle mümkün olduğunu söylüyorlar.

Bu yüzden muhtemelen en iyisi, doktorunuzla tüm bunlar hakkında konuşmak olacak; ancak bu sonuçlar, yaşlı insanların yeterli miktarda (ancak çok fazla değil) güneş ışığı aldığından ve en azından, yedikleri besinlerden yeterli miktarda D vitamini aldığından emin olmanın iyi bir fikir olabileceğini gösteriyor.

Araştırma, Post-Acute and Long-Term Care Medicine bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here