CDC Tahminlerine Göre COVID-19’lu İnsanların %40’ı Belirti Göstermiyor

0
992
iStock

ABD Hastalık Denetim ve Kontrol Merkezleri (CDC) kurumunun yayınladığı yeni rehberde, COVID-19’un bulaştığı kişilerin yüzde 40’nın belirti göstermediği (asemptomatik) ve belirti göstermeyen insanlardan hastalık bulaşma ihtimalinin yüzde 75 olduğu tahmin ediliyor.

CNN’in de aktardığı güncellenmiş rehberde kurum, geçen ayın sonlarında toplanan verilere dayanarak “mevcuttaki en iyi tahminlerini” genişletiyor: Mayıs ayının sonlarında bildirilen ve belirti göstermeyen COVID-19’lu kişilerin oranı, yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkmış.

CNN’in aktardığına göre kurum, belirti göstermeyen insanlardan virüs bulaşma ihtimalini daha önce yüzde 100 olarak tahmin etmişti.

Yeni raporda ayrıca bir “Enfeksiyon Ördürücülük Oranı” da yer alıyor. Bu bölümde, belirti gösteren ve göstermeyen vakalardaki ölüm sayıları hesaplanarak, “hastalık şiddeti” daha isabetli şekilde belirleniyor.

Bu yeni ölçümler altında CDC, COVID-19 bulaşan insanların yüzde 0.65’inin ölmesinin beklendiğini tahmin ediyor.

ABD’nin güney ve batısındaki birçok eyalette COVID-19 kaynaklı vakalar ve hastaneye kaldırılan kişi sayısında önemli artışlar görüldükçe, CDC’nin de içerisinde yer aldığı nemli kuruluşlar ve Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılmasına yönelik güncel bilgiler yayınladı.

Ellen Cranley/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here