Çin’den öldürmeyen roketatar

0

Sivil zayiatı azaltması umuluyor.

Bir ordunun, kendisinden bekleneni yerine getirmeyen bir silahın reklamını yapması pek görüldük şey değil. Ancak Güney Afrika’daki Afrika Havacılık ve Savunma fuarında Çinli silah üreticisi Poly Technologies’in yaptığı tam da bu. “Sivil zayiatı azaltan, omuzdan fırlatılan roket” askerlerin istenmeyen kayıplara yol açmadan duvarları patlatarak delmesi için tasarlanmış.

Reklamlara bakılırsa bu silah, askerlerin kapı, duvar, sığınak ve benzeri tahkim edilmiş mevzilere girmesi için delik açıyor. Fakat roketin basınç dalgası sadece 7 metre içinde etkili. Bu da silah ateşlendiğinde ağır yaralanan insan sayısını azaltıyor. Silah, binalarda delik açmanın yanı sıra, hafif araçlara karşı etkili.

Roketatar elbette ölümcül bir silah fakat sivil zayiatı azaltma özelliği, meskun mahallerde gerçekleşen muharebelerin ve kendini savaşın ortasında bulabilecek masumların düşünüldüğünü gösteriyor. Benzer bir biçimde, ABD Donanma Araştırma Bürosu da Felluce’deki gerilla savaşlarının ışığında, bazen daha az ölümcül silahların daha iyi olduğu sonucuna vardı ve şu anda ABD Deniz Piyadeleri için öldürmeyen ve az ölümcül silahlar geliştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz