Çin’in İç Moğolistan Bölgesinde Hıyarcıklı Veba Vakası

0
533
İç Moğolistan bölgesindeki bir merada atlar ve koyunlar. Shutterstock

Çin’in İç Moğolistan bölgesinde doğrulanan bir veba vakası, resmi makanların bu yüz yıllık hastalığa karşı bir uyarı yayınlamasına yol açtı.

The New York Times gazatesine göre İç Moğolistan’ın batısındaki Bayannur şehrinde yaşayan bir çobana, Pazar günü (5 Temmuz) hıyarcıklı veba teşhisi konmuş. Sağlık yetkilileri yaptıkları bir açıklamada, hastanın yerel bir hastanede izole edildiğini ve durumunun stabil olduğunu aktarıyor.

Vaka o kadar da olağan dışı değil; aslında veba vakaları, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre neredeyse dünyadaki her kıtada zaman zaman baş gösteriyor ve ABD’de her yıl birkaç vaka meydana geliyor. Söz konusu adama konan teşhis, insandan insana yayılmayan bir veba türüne ait.

Yine de Bayannur şehrindeki yetkililer, vebayı önlemek için “üçüncü seviye uyarı” durumuna geçmişler. Bölge sakinlerine hastalıklı hayvanları avlamamaları, yememeleri veya taşımamaları uyarısı yapılmış (özellikle de bölgede veba taşıdığı bilinen dağ sıçanlarını). İnsanların ayrıca, ölü veya görünür şekilde hasta kemirgen bulurlarsa yetkilileri bilgilendirmeleri gerekiyor. Buna ek olarak, hastalığın insandan insana geçmesini önlemek için insanların kalabalık yerlere gitmemesi gerekiyor. Yapılan açıklamada, halkın da şüphelendiği insan vakası olursa bildirmesi gerektiği söyleniyor.

Veba, belki de en iyi şekilde 1300’lü yıllarda Kara Ölüm adı verilen bir salgın sırasında Avrupa’da milyonlarca insanın ölümüne neden olmasıyla biliniyor. Yersinia pestis bakterisinden kaynaklanan bu enfeksiyon, bugün hâlâ görülüyor fakat nispeten nadir ve genelde yaygın antibiyotiklerle tedavi edilebilir durumda oluyor. Antibiyotikler çıkmadan önce, ABD’de veba kaynaklı ölüm oranı yaklaşık %66’ymış. Fakat bu oran bugün %11 civarında.

Rachael Rettner/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here