COVID-19 Testesteronu Azaltabilir ve Hastalığın Olumsuz Seyrine Katkıda Bulunabilir

0
263
Fotoğraf: Taylor & Françis Grubu

COVID-19 sebebiyle hastaneye kaldırılan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada, hastalığın erkeklerdeki testesteron seviyelerini azaltabileceği öne sürülüyor.

Mersin Üniversitesi ile Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan ve elde ettikleri sonuçları hakem denetimli The Aging Male bülteninde yayımlayan araştırmacılar, bir erkeğin temel testesteron seviyesi azaldıkça, yoğun bakım ünitesine gitme olasılığının önemli oranda yükseldiğini keşfetmişler.

Çalışmanın baş yazarı ve üroloji profesörü Selahattin Çayan, pozitif bir SARS-CoV-2 testi sonrasında hastalığın kötü seyrinin sebeplerinden biri olarak düşük testesteron seviyelerinin gösterildiğini ancak yeni çalışmanın, COVID-19’un testesteronu tükettiğini ilk defa gösterdiğini belirtiyor.

Yeni gelişmenin, yapılan pek çok çalışmada neden COVID-19’lu erkeklerde hastalığın kadınlara kıyasla daha kötü seyrettiğini açıklamaya yardımcı olması ve bu sebeple, testesterona dayalı tedavilerin kullanılmasıyla klinik sonuçlarda muhtemel iyileşmelerin keşfedilmesi umuluyor.

Profesör Çayan şöyle açıklıyor: “Testesteron, solunum organlarının bağışıklık sistemiyle ilişkili. Düşük seviyelerdeki testesteron ise solunum enfeksiyonlarının tehlikesini artırabilir. Düşük testesteron, ayrıca enfeksiyona bağlı hastaneye kaldırılma ve erkek yoğun bakım hastalarında tüm sebeplerin dahil olduğu ölüm oranlarıyla da bağlantılı. Bu yüzden testesteron tedavisi, COVID-19’a yönelik elde edilen sonuçları iyileştirmenin ötesinde faydalar da sağlayabilir.”

Taylor & Françis Grubu. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here