SARS-CoV-2 Antikorları Bulunan Kişilerin Gelecekte Enfeksiyon Geçirme Tehlikesi Düşük Olabilir

0
181
3 boyutlu antikor molekülü canlandırması. Görsel: Svisio/iStock

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün (NCI) yayımladığı yeni bir çalışmaya göre, daha önce COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2’nin bulaştığı kişiler, en az birkaç ay boyunca virüsün yeniden bulaşmasına karşı iyi derecede korunuyor. Bulgular, yeniden enfeksiyon vakalarının neden nispeten düşük görüldüğünü açıklayabilir ve halk sağlığı açısından önemli sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar arasında fiziksel iş yerlerine dönüş, okula devam, aşı dağıtımının önceliklendirilmesi ve diğer faaliyetlere yönelik kararlar da yer alıyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı NCI’de çalışan araştırmacılar, yeni çalışmada iki sağlık verisi analiz şirketi (HealthVerity ve Aetion A. Ş.) ile beş ticari laboratuvarla işbirliği yapmış. Bulgular, iki gün önce JAMA Internal Medicine bülteninde yayımlandı.

Çalışmanın yazarlarından biri olan NCI Müdürü Norman E. Sharpless şöyle aktarıyor: “Kanser araştırması ve kanser tedavi hizmetleri halen NCI’nin temel hedefi olsa da, Kongre’nin talebi üzerine küresel COVID-19 salgınını ele almak için uzmanlık alanımızı kullanmak istedik. Diğer çalışmaların sonuçlarıyla beraber bu sonuçların, gelecekte halk sağlığına yönelik yürütülecek çabalara bilgi sağlamasını ve hareket biçimlerinin belirlenmesine yardımcı olmasını umuyoruz.”

Çalışmaya önderlik eden ve NCI’nin Gözlem Araştırma Programı’nda yönetici vekili olan Dr. Lynne Penberthy ise şöyle söylüyor: “Bu çalışmadan elde edilen veriler, ticari bir antikor testinden olumlu sonuç elde eden kişilerin, SARS-CoV-2’ye karşı önemli bir bağışıklık sergilediğini gösteriyor. Yani bu kişilerin gelecekte enfeksiyon geçirme tehlikesi düşük olabilir. Sınırlı etki gösterebilen bu korumanın ne kadar uzun sürdüğünü ve eş zamanlı hastalık koşulları gibi hasta özelliklerinin korumayı nasıl etkileyebildiğini anlamak için ilave çalışmaların yapılması gerekiyor. Yine de bu ilk bulgular, bize cesaret veriyor.”

Seroloji testleri olarak da bilinen antikor testleri, serum antikorlarını tespit ediyor. Bu antikorlar, bağışıklık sisteminin belli bir yabancı cisim veya SARS-CoV-2 gibi bulaşıcı bir etmene cevaben ürettiği bağışıklık sistemi proteinlerinden oluşuyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri/ABD Ulusal Kanser Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here