COVID-19 Yaşam Beklentisini Azalttı

0
1461
Yaşam beklentisindeki düşüşler, en az son 40 yıldır görülen ve tek yılı kapsayan en büyük azalma niteliğini taşıyor. Egan Jimenez/Princeton Üniversitesi

Birleşik Devletler’de 2020 yılında 336.000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan COVID-19 salgını, Southern California Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların keşfettiğine göre yaşam beklentisini önemli oranda etkiledi.

Araştırmacıların dün PNAS bülteninde yayımlanan çalışmada yaptığı yansıtıma göre, geçen yıl meydana gelen salgın kaynaklı ölümler, Amerikalılarda doğum sırasındaki ömür beklentisini 1,13 yıl kısaltarak 77,48 yıla indirecek.

Bu durum, yaşam beklentisinde en az son 40 yıldır görülen ve tek yılı kapsayan en büyük azalma niteliğini taşıyor. Ayrıca, 2003’ten beri de en düşük tahmini yaşam beklentisi olma özelliğine sahip.

Yaşam beklentisindeki bu azalmalar, muhtemelen azınlık nüfuslarda daha sert gerçekleşiyor. Araştırmacılar, siyahi insanlardaki yaşam beklentisinin 2,10 yıl kısalarak 72,78 yıla; Latinlerdeki yaşam beklentisinin ise 3,05 yıl kısalarak 78,77 yıla gerilediğini aktarıyor.

Beyazlar da etkilenmiş durumda fakat bu kişilerin, 77,84 yıllık bir ömür beklentisine yansıtılan azalma miktarları çok daha küçük: 0,68 yıl…

Genel olarak siyahlar ve beyazlar arasındaki yaşam beklentisi boşluğunun %40 genişleyerek, 3,6 yıldan 5 yıldan daha yükseğe çıkması bekleniyor. Bulgular, hastalığın dezavantajlı nüfuslar üzerindeki farklı etkisini gösteren ilave kanıtlar niteliğinde.

Southern California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here