MIND ve Akdeniz Diyetleri, Parkinson Hastalığının Başlangıcını Geciktirebilir

0
Nadine Primeau/Unsplash

British Columbia Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışma, MIND ve Akdeniz usulü beslenme düzenlerini takip etmek ile Parkinson hastalığının daha geç başlaması arasında güçlü bir bağlantı olduğunu öne sürüyor. Araştırmacılar MIND diyetinin Alzheimer ve demans gibi hastalıklara karşı nörokoruyucu etki taşıdığını uzun süredir bilse de; yeni çalışma, bu diyet ile Parkinson hastalığına ilişkin beyin sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu ilk kez öne sürüyor.

MIND diyeti, çok meşhur iki beslenme düzeninin; Akdeniz diyeti ile Hipertansiyonu Durdurma amaçlı Beslenme Yaklaşımları (DASH) diyetinin bazı yönlerini birleştiriyor.

British Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü ve Cevat Muvafakiyan Beyin Sağlığı Merkezi, Pasifik Parkinson Araştırma Merkezi’nde çalışan Dr. Silke Appel-Cresswell, şöyle aktarıyor: “Bu çalışma, Parkinson hastalığına sahip bireylerin şayet Akdeniz tipi beslenme düzenine yakın şekilde beslenirlerse, hastalıklarının önemli ölçüde daha geç bir yaşta başladığını gösteriyor. Parkinson hastalığını önleme veya geciktirme konusunda ilaç eksikliği var fakat bizler, beslenmenin hastalık başlangıcını geciktirebileceğini öne süren bu yeni bulguyla birlikte artık daha iyimseriz.”

British Columbia Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz