Curiosity, Mars Tepelerinden Son Birkaç Fotoğraf Gönderiyor

0
Murray Tepesi Curiosity, Mars görevindeki dört yılda 14,1 kilometre yol aldı.
Murray Tepeleri Mars roverı Curiosity’nin gözünden Mars manzarası.
Murray Tepeleri
Mars roverı Curiosity’nin gözünden Mars manzarası.

Curiosity, uzaklardaki son yuvasına veda ediyor ve yola düşmeden önce hatıra olarak muhteşem birkaç manzara fotoğrafları çekti.

2015’te Mars’a iniş yapan Curiosity, kızıl gezegenin geçmişte yaşanabilir bir yer olup olmadığı hakkında jeolojik kanıtlar arayarak, sonraki 2 yıl boyunca Sharp Dağı’na doğru yavaş yavaş yol aldı.

Geçen kış, başka bir gezegendeki kum tepelerini ilk kez araştırmaya başlayan araç, şu sıralar Murray Tepesi olarak anılan yerde, gezegenin ilk çağlarından kalma kum tepesi oluşumlarını araştırıyor.

Ağustostan beri görkemli kum tepelerini inceleyen Curiosity, bir yandan da muhteşem fotoğraflar çekiyor.Görüntüler, dikkat çekici bir şekilde Dünya’daki kaya oluşumlarına benziyor.

Curiosity Projesi bilim insanı Ashwin Vasavada, “Curiosity’nin bilim ekibi, Güneybatı Amerika çöllerine benzeyen Mars seyahatinde çok heyecanlıydılar” diyor.

Ama tabi sonuçta bu turistik bir gezi değil. Aracın elde ettiği görseller ve veriler, Mars yüzeyinin geçmişte neye benzediği hakkında değerli bilgiler içeriyor. İnce kumtaşı katmanlarının gösterdiğine göre, rüzgarların çökeltileri yığarak yaptığı ve tepelerdeki oluşumlara benzeyen kayalar, gömülüp katılaşarak önce kayalara, daha sonra da aşınarak aracın bugün gördüğü oluşumlara dönüşmüş.

Curiosity’nin sonraki görevi Sharp Dağı’nın ötesine gitmek olacak.

Murray Tepesi Murray Tepesi’nin vadiye bakan tarafı. Ötedeki geniş eğimli yer, Gale Krater’inin ağzı. Curiosity, Gale Krateri’nin içine 2012’de iniş yaptı
Murray Tepesi
Murray Tepesi’nin vadiye bakan tarafı. Ötedeki geniş eğimli yer, Gale Krater’inin ağzı. Curiosity, Gale Krateri’nin içine 2012’de iniş yaptı

 

Murray Tepesi Rüzgarlar tarafından oluşturulan narin katmanlar. Mars’taki bu oluşum, Stimson Formasyonu olarak bilinir.
Murray Tepesi
Rüzgarlar tarafından oluşturulan narin katmanlar. Mars’taki bu oluşum, Stimson Formasyonu olarak bilinir.

 

Murray Tepesi Murray Tepesi’ne ait bu görseller, 8 Eylül 2016’da çekildi
Murray Tepesi
Murray Tepesi’ne ait bu görseller, 8 Eylül 2016’da çekildi

 

Murray Tepesi Curiosity, Mars görevindeki dört yılda 14,1 kilometre yol aldı.
Murray Tepesi
Curiosity, Mars görevindeki dört yılda 14,1 kilometre yol aldı.

Çeviren : Niyazi Tanyıldız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz