Los Angeles’ta Şüphelilerin Silahlarını Robotlar Yakalıyor

0
384
Los Angeles Şerif Departmanı'nın bomba imha robotu.
Los Angeles Şerif Departmanı’nın bomba imha robotu.

Ölüm kalım meseleleri için bir robot polis seçeneğini sunuluyor. Geçen hafta Los Angeles Şerif Departmanı, cinayet teşebbüsü durumunda alışık olmadığımız bir şey yaptı: Şüphelinin dışarı çıkmasını bekledi ve sonrasında silahını almak için bir robot gönderdi. Şüphelinin silahı alınınca cinayet teşebbüsü barışçıl bir şekilde giderildi.

Los Angeles Times’ın haberin göre:

Ateşli silaha el koymak için şüphelinin dikkatini dağıtıcı bir plan kuruldu. Zırhlı araç içindeki yetkililer şüphelinin ön tarafından yaklaştılar ve ona doğru teslim olması için her zamanki şekilde bağırdılar ve helikopter sesi duyuldu.

Arka taraftan zeytin renkli robot yaklaştı ve çengelini şüphelinin saklandığı yere doğru uzattı.

Los Angeles Şerif Departmanı’ndan Ewell, “Robot yükselip alçalabiliyor ve şüpheliler fark etmeden silahlarını yakalayabiliyor. Şüpheli silahının alındığını bile fark etmedi.” dedi.

Polis yerine robot kullanımının en yakın örneğine geçen yaz tanık olduk. Bir ateş etme taşkınlığını takip eden 5 polis memuru Dallas’ta öldü. Bunun üzerine Dallas polisi bir bomba robotunu patlayıcılarla teçhizatlandırdı ve köşeye sıkışan suçluyu öldürdü. Polis yerine robot kullanımına ilişkin iki farklı örnek de hiç alışkın olmadığımız durumlardı.

İki tarafında da hem mikrofon hem de kamera olan polis ekibi robotları tehlikeli durumlarda daha fazla şiddet uygulanmadan olayın çözüme kavuşmasına ilişkin daha uzun bir geçmişe sahip. 2009’da, polis ekibi silahlı bir adamı robot aracılığıyla konuşarak silahını bırakmasını sağlayıp teslim almıştı. 2015’te bir ara bulucu ekip, San Diego otobanındaki bıçaklı bir adamla konuşmuştu. En nihayetinde, ara bulucular bir robot aracılığıyla adama pizza ulaştırarak bıçağını bırakmasını sağlamış ve yavaş bir şekilde yere eğilmesini söyleyerek teslim almışlardı. Bu iki örnekte de, robotlar, polisler ve şüpheli durumundaki kişilerle bir uzlaşma aracı olarak kullanılmıştı.

Biraz önceki iki vakanın aksine Los Angeles’taki adamın silahını bırakmasını sağlamak içi robot uzlaşma yapmadı. Adamın dikkatinin dağılmasını sağlayarak silahının yere düşmesini ve polis ekiplerinin onu yakalamasına olanak tanıdı. Bu örnek, bu çözüm yöntemlerinin başka bir bomba ekibi robotundan gelmediğine ilişkin çok açık bir emsaldi, fakat Grand Forks (Kuzey Dakota) yakınlarında uçan gümrükleri ve sınırları koruma dronlarından geliyor olabilir. Bu vakada, sığır hırsızları çiftlikte bir yere silahlı bir şekilde saklanıyor. Tek seferde 24 saat havada kalabilen dron the Reaper, sığır hırsızlarını gözetlemek için kızılötesi kamera kullanıyor ve silahlı adamların ne zaman uyuduğunu tespit ediyor. Dron operatörü bilgiyi polislere bildiriyor ve polisler anında çiftliğe gelip tek kurşun bile atmadan tutuklama yapıyor.

Los Angeles Şerif Departmanı’nın şüphelilerin silahlarını bırakmaları için robot kullanmaları, robot polislerin kullanıldığı yeni bir dönemin doğuşuna işaret olmasa da, robot destekli polislerin olduğu bir zamanda yaşıyoruz.


Çeviren: Fatih Uçar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here