Uzay Yolculuğu, Hücrelerdeki Enerji Üretimini Olumsuz Şekilde Etkileyebilir

0
544
Samanyolu Galaksisi. Georgetown Üniversitesi

Uzaya giden fareler ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, hücrelerdeki enerji üretim mekanizmasının önemli kısımlarının (mitokondriler) yer çekiminde meydana gelen değişimler, radyasyona maruz kalma ve diğer etmenler sebebiyle işlev bozukluğu gösterebileceğini ortaya çıkarıyor. Bulgular, uzaya yapılan yolcuğun sağlık üzerindeki etkilerinin incelendiği ve pek çok bilim dalını kapsayan geniş bir araştırma girişiminin parçasını oluşturuyor. Araştırma, uzay yolculuğunun geleceğine olduğu kadar; Dünya’daki tıp bilimine yönelik de çeşitli sonuçlar barındırıyor olabilir.

İki gün önce Cell bülteninde çıkan ve uzay yolculuğunun sağlığa etkilerine yönelik büyük bir araştırma külliyatının parçası olan bulgular, eş zamanlı şekilde Cell, Cell Reports, Cell Systems, Patterns ve iScience bültenlerinde de yayımlandı.

Georgetown Üniversitesi’nde yardımcı onkoloji profesörü olan Evagelia C. Laiakis şöyle aktarıyor: “Grubumuzun araştırma çabaları, uzaya gönderilen farelerdeki kas dokusu etrafında yoğunlaşıyor ve farklı fare dokularını inceleyen diğer bilim insanlarının analizleriyle karşılaştırılıyor. Her birimiz farklı bir dokuyu incelesek de, hepimiz aynı kanıya vardık: Uzay yolculuğu, mitokondrinin faaliyetini olumsuz etkiliyor.”

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here