David Attenborough, Önümüzdeki Ay Yapılacak İklim Görüşmelerinde İlk ‘Halk Sandalyesi’ne Oturacak

0

Belgesellerde duymaya alışık olduğumuz Sör David Attenborough’un tutkulu sesini tanımayan pek yoktur. Meşhur İngiliz doğacı, önümüzdeki ay Polonya’da yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı’nda bir konuşma yaparken, dünya liderleri de bu sesi dinleyecek.

Hatta, kendisinin bu konuşmayı yazmasına siz de yardım edebilirsiniz.

Halk’ın Sandalyesi” olarak adlandırılan yeni bir BM kampanyası başlatıldı ve bu kampanyayla birlikte, konferansta küresel ısınmayı frenlemekle görevlendirilen bir kurul söz almadan önce dünya nüfusu temsil edilecek.

İnsanların bunu dinleyip dinlemeyeceği ise ayrı bir konu. Yine de adam, doğal dünya adına birçok şeyi savunmadı değil.

“İklim değişikliğinin küresel bir sorun olduğunu hepimiz biliyoruz; bu yüzden, küresel bir çözüme ihtiyaç var” diyor Attenborough.

“Bu etkinlik, yaşadıkları ülke veya koşul ne olursa olsun, dünya çapındaki insanların, yüzyılın en önemli tartışmasının bir parçası olması için fırsat niteliğinde; Paris anlaşmasının hedeflerine ulaşmak için, eşi görülmemiş bir eylem gerekiyor.”

Söz konusu girişim, çeşitli hükümet temsilcileri Polonya’da bir araya gelip, 2015 Paris iklim değişikliği anlaşmasının uygulanmasını görüşmeden önce, dünyadaki yurttaşlar adına ortak bir ses sağlamak amacıyla geçen Çarşamba günü başlatılmıştı.

Hepimizi, hızlı şekilde büyüyen bir felakette insanlığın konumunu özetleyen fikir havuzuna katkıda bulunmaya çağırıyorlar. Eğer bu konuda istekliyseniz, düşüncelerinizi sosyal medyada #TakeYourSeat etiketiyle yayınlayın. Ancak, küfürleri de en düşük seviyede tutmaya çalışın.

Özellikle birçok dünya liderinin yaptığı inkâr karşısında, bu gibi çabaların biraz göstermelik gibi düşünülüp, ciddiye alınmaması pek zor değil. Sonuçta insanlar, Twitterosfer’e bir yere kadar haykırabilir.

Fakat bunun gibi toplantılar, faaliyetlerin de gerçekleştiği yerler. 1989 Montreal Tutanakları, akılda tutulmaya değer bir başarı hikayesiydi; çünkü ozon tabakasının, Güney Kutbu bölgesinde yer alan kel noktasının çok iyi şekilde kapandığını söyleyen raporlar gelmeye devam ediyor.

Bunun dışında, eyleme geçmemenin bedelleri ise şimdiden pek çok insanın hayatını cehenneme çeviriyor. İklim değişikliği, artık sadece çocuklarımızın geleceğiyle ilgili değil. Bizim seslerimizin de duyulması gerekiyor.

Attenborough’ın yapacağı konuşma, BM’nin iklim değişikliği konusunda sosyal medya yoluyla el uzatıp, halk ile bağlantı kurma çabasının sadece başlangıcı. Buna ek olarak, sıradan insanların nasıl bir farklılık oluşturabileceği üzerine öneriler sunan, ‘ActNow’ (ŞimdiHareketeGeç) isimli bir Facebook messenger yazılımı da oluşturuldu.

Bazı insanlar için bu tür küçük ve kişisel gayretler, devrimin başladığı yerdir. Işıkları kapatmak, işe bisikletle gitmek ve daha az et yemek, birçok insanın dünyada görmek istediği değişimler.

Fakat cidden; ortalama bir vatandaş, ısınan bir dünyanın kabahatini yüklenmek zorunda kalmamalı.

Önem taşıyan türden karmaşık eylemler, büyük kararlar gerektirecek, büyük masraflar oluşturacak, büyük yatırımlar isteyecektir. Bu tür şeyler yalnızca, hükümetleri ve sanayileri yöneten büyük liderler tarafından yapılabilir.

Bunlar, gelecek ay Polonya’da oturup, Paris’in nasıl gerçeğe dönüştürüleceğini tartışacak türden insanlar.

Sör David, bu tiplerin dikkatini sadece birkaç kez ve kısa süreliğine çekecek.

Ümit edelim ki, onlara bizim gerçekten ne düşündüğümüzü söylesin.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz