Degas’ın Gizli Eserini Görüntüleyebilmek İçin Bilimden Yararlanıldı

0

Hayır, tüm resimler boş bir tuvalle başlamaz! Çoğu ressam önceki çalışmalarını sergiye bile çıkarmadan temizleyerek üzerine yeni resimler yaparlar. Fransız bir ressam ve heykeltıraş olan Edgar Degas da bu konuda istisna değildi. Yalnızca diğerlerinden biraz daha özensizdi.

Genellikle bir ressam yeni bir resim yapmak istediğinde  daha önceki çalışmasını astar boya ile kapatarak kendisine temiz bir yüzey yaratır. 1870’de yapılan “Bir Kadının Portresi” tablosuyla birlikte Degas, astar boya kullanmak yerine basitçe tuvali ters çevirdi ve o sıralar yapmakta olduğu kadın portresi üzerine başka bir kadın portresi resmetti. 1922 yılında da bir önceki resme ait boyalar dış katmanlara doğru kendini göstermeye başladı.

Ancak şimdiye kadar alt katmandaki resim belirsizliğini korurken, araştırmacılar diğer kadının yüzünü yalnızca genel hatlarıyla ortaya çıkarabildiler. Scientific Report’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre parçacık hızlandırıcısından elde edilen X-ışını demeti kullanılarak önceki resim yeniden ortaya çıkarıldı ve aşağı yukarı hangi renklerin kullanıldığı da tespit edildi.

Araştırmacılar, resmi dedektörden yalnızca 2 mm ileri geri hareket ettirerek alt katmandaki gizli portrenin yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde etmeyi başardılar. Elde ettikleri görüntünün ise model Emma Dobigny’ye ait olduğunu düşünüyorlar.

Bu metot 2008 yılında Van Gogh’un “Patch of Grass” tablosunda alt katmanlardaki gizli portreyi çıkarmak için de kullanılmıştı. Ancak yapılan deneyler ile düşük çözünürlüklü bir görüntü ortaya çıkarmak bile haftalar sürerken bu yöntemle yeterli veriyi toplayıp görüntüyü tekrar oluşturmak sadece 1 gün sürdü.

Bir Kadının Portresi – Yüz kısmında başlayan renk bozulmaları 1922 yılında görülmeye başlandı. Bu bozulmalar Degas’ın önceki yaptığı portreye ait.
Tablo, motorlu kızak yardımıyla X-ışını demetinin önüne yerleştiriliyor. Bu kızak eserin detektörden 2 mm uzaklıkta tutulmasını sağlıyor.
Araştırmacıların yeniden renklendirmeyi başarabildiği gizli eserin, model Emma Dobigny’nin portresi olduğuna inanılıyor.

Özlem Öztürk

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz