New York Botanik Bahçesi’nin “Ceset Çiçeği” Açmak Üzere

0

Çikolatalı kurabiyeler, kekler, pastalar gibi bazı şeyleri televizyon ekranı aracılığıyla ileride koklayabilecek olmamız güzel olsa da, bazı şeyler ekranın öteki tarafında kalabilir. İsmiyle müsemma olan “ceset çiçeği” düşünüldüğü zaman, iyi ki henüz görsel koklama teknolojisine kavuşmadık diyebiliyoruz.

Şu anda, New York Botanik Bahçesi çalışanları sabırsızlıkla 2007 yılından beri bakımıyla meşgul oldukları ceset çiçeğinin o tehlikeli çiçek açışını bekliyorlar. Bu bitkinin literatürdeki ismi Amorphophallus titanum ya da Titan-Arum. Fotoğrafta gördüğünüz o büyük yapı aslında çiçeğin kendisi değil. Filizlenme aşamasında olan ve çiçekleri derinlikte barındıran bir yapı. Ceset çiçeği çiçek açtığı zaman -ki bu her an olabilir- çiçekler çürümüş ceset kokusuna benzer pis bir koku yaymaya başlayacaklar. Bizler için kötü olsa da bazı leş yiyen böcekler için oldukça çekici bir koku. Ayrıca bu durum çiçeğin döllenmesi için de çok gerekli.

Bir Titan-Arum bitkisinin çiçek açması genellikle 4-5 yılı buluyor. Daha uzun sürmeyeceğini umut edersek bu bitki 1939’dan beri New York Botanik Bahçesi’nde açacak olan ilk Titan-Arum olacak.

Siz de heyecan verici bu süreci merak edenlerdenseniz Chicago’da geçen sonbahar açan başka bir çiçeğin hızlandırılmış videosunu izleyebilirsiniz:


Sezer Akkuş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz