Dehidrasyon Sonucu Ölenlerin Vücudunda Neler Oluyor?

0

Su, vücudumuzun yaklaşık % 55 – 65’ini oluşturur. Beynin düşünmesini, kan akışını ve kasların hareket etmesini sağlayan hayati bir bileşendir. Ama beden eğitimi dersinde terledikten, sahilde bir gün geçirdikten ya da susuzluğunuzun görmezden geldikten sonra ne olacak? Dehidrasyon(vücutta oluşan tepkimeler sonucunda moleküllerden kaynaklanan su kaybı) herkes için farklıdır. Ne kadar çalıştığınıza, çevrenizdeki sıcaklığa ve genelde ne kadar terlediğinize bağlıdır. Fakat hızlı bir şekilde tehlikeli olabilir.

1.Evre: Susuzluk

Su Kaybı: Vücut ağırlığının %2’si- 77 kiloluk bir kişi- için bu 1 kilodur. Bu kadar terlemeyi, sıcak bir odada su içmeden bir saat boyunca kick boks yaparak kaybedebilirsiniz.
Etkileri: Susuzluk başladığında, vücudunuz kalan tüm neme yapışır. Böbrekleriniz mesanenize daha az su gönderir ve idrarınız koyulaşır. Terleme azaldıkça, vücudunuzun sıcaklığı yükselir. Kanınız daha kalınlaşır ve halsizleşir. Oksijen düzeylerini korumak için kalp atış hızı artar.

2.Evre: Bayılma

Su Kaybı: Vücut ağırlığının %4’ü-. 77 kiloluk bir kişi- için bu 3 kilodur. Bu kabaca üç saat boyunca aşırı ısınırken susuz kalarak bisiklet sürmekle ya da iki gün süreyle susuz kalmakla eşdeğerdir.
Etkileri: Kanınız o kadar yoğunlaşmıştır ki, oluşan kan akışındaki azalma cildinizin büzülmesine neden olur. Tansiyonunuz düşer, bayılma eğilimi baş gösterir. Temel terlemeniz durur ve bu soğuma olmadan aşırı ısınmaya başlarsınız.

3.Evre: Organ Hasarı

Su Kaybı: Vücut ağırlığının %7’si-77 kiloluk bir kişi- için bu 5 kilodur. Su almadan sekiz saat boyunca yoga yaparak bu teri kaybedersiniz.
Etkileri: Vücudunuz kan basıncını sürdürmekte zorlanır. Hayatta kalmak için, böbrekleriniz ve bağırsağınız gibi hayati organlara kan akışını yavaşlatır ve bu hasara neden olabilir. Böbreklerinizin kanı filtrelemeden hücresel atıklar hızlı bir şekilde toparlanır. Kelimenin tam anlamıyla bir bardak su için ölürsünüz.

4.Evre: Ölüm

Su Kaybı: Vücut ağırlığınızın %10’u- 77 kiloluk birisi için- bu 7 kilodur. Bu, su almadan 32 derece sıcaklıkta beş gün boyunca yürümek ya da 11 saat koşmak gibidir.
Etkileri: Biraz su içmelisiniz! Eğer sıcaksa, kontrol edilemeyen vücut ısısı, hayati organlarınızın aşırı ısınması riski anlamına gelir ve muhtemelen karaciğer yetmezliği sizi öldürür. Ancak şartlar hafif ise, zehirli atıklar kanınızda birikir ve sizin ölüm raporunuz bilinen tabiriyle şöyle olur: böbrek yetmezliği.


Çeviren: Sercan Kule

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz