Diş Temizliğinde En Etkili Yöntem

1
473

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma günümüzde o kadar yerleştik ki pek çok insan için ağız temizliği vazgeçilemez hale gelmiş durumda. Ama bu demek değil ki gerçekten dişlerimize gereken önemi veriyoruz. Aslında eğer diş temizliğini yanlış yaparsak bu durumun sağlığınız için istenmeyen sonuçları olabilir. O yüzden vereceğimiz bilimsel tavsiyeleri kullanın ve şöyle bir diş temizliği rutininizi tekrar gözden geçirin. Dişleriniz bunun için size minnettar olacak.

Her şeyden önce kötü haber: Washington Üniversitesi Dişçilik Okulu’nda ağız sağlığı alanında profesör olan diş doktoru Philippe Hujoel’e göre, ne diş fırçalamak ne de diş ipi kullanmak çürük oluşumuna karşı bilimsel olarak koruma sağlamıyor. (Fakat bir gerçek var; içinde florür bulunduran bazı diş macunları dişlerinizi güçlendirir.) Bunun yerine çürüklerden kaçınmanın en iyi yolu mümkün olduğu kadar şeker ve diğer basit karbonhidratlardan uzak durmak. Yine de bütün bunlar diş temizliğini durdurmanız anlamına gelmiyor. Neticede fırça ve diş ipi kullanımı dişlerinizin arasındaki yemek parçalarını çıkarıp dişlerinizi temiz tutarak dişlerinizin estetik açıdan hoş görünmesini sağlar.

Hujoel, dişle ilgilenen profesyonellerin diş temizliği önerileri yaparken bu konu hakkında uzun süreli yapılmış çalışmaları gözden geçirip, önerilerini bilimsel açıdan dayanak göstererek sunmaları gerektiğini vurguluyor. Peki şimdilerde diş ipi ve diş fırçalama konusunda bilimsel olarak varılan ortak karar ne?

Hujoel’e göre söz konusu olan diş ipi kullanımı olunca; kişi, diş dolgusu veya ağız içinde yapılı herhangi bir dişi yoksa diş ipini sadece dişlerinin arasına sıkışan maddeleri çıkarmak için kullanmalıdır ve bunu yaparken dişlerin arasındaki bölgeye minimum düzeyde hasar vermeye çalışmalıdır. Hujoel “Diş ipinin dişler arasındaki birleşme noktalarına çarpmamasına dikkat edilmelidir.” diyor. Bir başka deyişle diş ipinin diş etlerinize çarpmaması için çok sert şekilde çekmeyin. Eğer sert bir şekilde çekerseniz diş etleriniz birkaç gün ağrıyacaktır.

Agresif diş ipi kullanımı sadece ağrıya neden olmaz. Eğer bu şekilde yapmaya yıllar boyunca devam ederseniz, diş ipinin diş etlerinize sürekli olarak çarpması diş etlerinizin geriye çekilmesine neden olacak ve dişlerinizin arasında siyah proksimal üçgen denilen boşluklar oluşacaktır. Bu bölgeler adeta yiyecek kapanlarına dönüşerek bir kez oluştuğu zaman kalıcı hale gelirler. Hatta diş köklerinizi ortaya çıkaracak kadar ilerleyebilirler. Bunun sonucunda diş ipi kullanmak, bu boşluklarda biriken yiyecek parçacıklarını çıkarmak için artık bir zorunluluk haline gelmiş olur. Hujoel, tüm bu potansiyel kötü sonuçlardan kaçınmak için diş ipinin kullanımının olabildiğince hassas şekilde yapılması gerektiğini söylüyor. Bir kez yemek artıkları uzaklaştırıldığı zaman diş ipi amacına ulaşmış demektir.

Diş fırçalamaya gelirsek, Hujoel içinde florür bulunan diş macunlarını florürün çürüklere karşı kanıtlanmış etkisi olduğu için tavsiye ediyor. Fakat dişlerimizi fırçaladıktan sonra su ile  ağzımızı çalkaladığımız zaman pek çok florür kaybolur. Peki diş fırçalamanın en doğru yolu nedir?

Dişilerinizi fırçalarken de diş ipini kullanırken olduğu gibi özenli ve titiz olmak gerekmekte. Diş fırçasını dişlerinize çok sert bastırmamalısınız. Unutmayın asıl amaç istenmeyen plaklardan ve yemek artıklarından kurtulurken dişlerinize florür uygulamak.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda daha kesin ve uzun süreli, kanıta dayalı çalışmalar sonuçlana kadar ağız temizliğini mümkün olduğu kadar hassas yapmakta fayda var. Her şey bir tarafa sahip olduğumuz sadece bir çift çene var, bunun için gereken özeni göstermeliyiz.

1 YORUM

  1. Diş macununu fırçaya sürdükten sonra suya tutmamalı, doğrudan fırçalamaya başlanmalıdır. Böylece flörür’ün etkisi azalmamış olur. Ayrıca dişlerin iç kısımları da fırçalanmalı, yoksa sık sık ordodonti’nin yolunu tutarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here