Kendini Google Dökümanlar Adıyla Gizleyen Zararlı Yazılım Gmail’i Ele Geçirdi

1
303

Google Dökümanlarla ilgili bir şey gördüğünüzde ne olduğundan emin değilseniz sakın tıklamayın.

Bugünlerde Gmail posta kutunuzda garip Google Dökümanlar paylaşımları görüyorsanız yalnız değilsiniz. Aslında büyük ölçekli bir kimlik avının hedefinde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bu e-posta normal bir Google Dökümanlar davetiyesi gibi görünüyor ama bir kez “izin ver” e tıkladığınızda hesabınızın erişimini kendini ‘Google Dökümanlar’ adıyla gizleyen zararlı bir yazılıma vermiş oluyorsunuz. Daha sonra bu uygulama sizin tüm kişilerinize bu postayı göndererek yayılıyor. Google’ın açıklamasına göre bu zararlı yazılım şu an etkisiz hale getirildi ancak ne kadar büyük bir alana yayıldığı hâlâ muamma.

Google’ın konuyla ilgili uyarısı ve bu saldırıdan etkilendiğinizi düşünüyorsanız ziyaret etmeniz gereken link (Yukarıda)

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi ve eğer bu saldırıdan nasibinizi aldıysanız nasıl kurtulacağınızı (aslında verdiğiniz izni geri almaktan başka bir şey yapmıyorsunuz) BU REDDIT BAŞLIĞINDA bulabilirsiniz. Ayrıca bir Google çalışanının başlığa konuyla ilgili bir mesaj yazmasıyla başlık daha da popüler oldu.

Bu saldırının nasıl sonlanacağı şu an hala bilinmiyor ancak siz siz olun kendi e-posta hesabınızı güvenli tutmak için önleminizi alın.

 

Not: İki aşamalı giriş bu zararlı yazılımın yayılmasını durdurmuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here