Dişi Cüce Şempanzelerin Düzmece Seks Teşhirleri Eşlerini Serbestçe Seçmelerini Sağlıyor

0
SONY DSC

Söz konusu “kız gücü” olduğunda, cüce şempanzelerin insanlardan oldukça ileride. Dişi cüce şempanzeler, sosyal ortamlarında söz sahibi bir konumdalar ve görünüşe göre araştırmacılar, dişilere bu avantajlarını sağlayan yöntemlerden birine ulaşmış gibiler.

Yeni bir araştırma gösteriyor ki, dişi cüce şempanzeler primat doğurganlığının belirtilerinden birini -cinsel şişkinlik- gizlemede oldukça iyiler. Dişi maymunlar, yumurtlama dönemine girdiklerinde cinsel organlarının çevresinde kızarma ve şişme meydana gelir. Erkek bireyler de bunu bir davet olarak algılayıp en çapkın bakışlarıyla dişileri kazanmaya çalışırlar.

Fakat cüce şempanzeler için, maymunlardan farklı bir durum söz konusu. Bir erkek cüce şempanzenin, şişkinliği olan bir dişi cüce şempanzenin gerçekten çiftleşmeye hazır olup olmadığını anlaması pek de mümkün değil. Dişi cüce şempanzelerin cinsel şişkinlik ve yumurtlama dönemleri de oldukça farklılık göstermekte. Araştırmaya göre, bu durumun ana erkilliği sürdürme yönünde evrimsel bir davranış olabileceği düşünülüyor.

Erkek bireyler, dişilerdeki şişkinliği çiftleşmeye hazır olup olmadıklarına yönelik bir belirti olarak değerlendiremedikleri için, dişileri kazanma adına kendi aralarındaki vahşi rekabet çok daha düşük seviyede. Bunun yerine, eşlerini dişiler seçiyor ve bu sayede ortamlarındaki huzur korunmuş oluyor.

Erkek bireylerin tek yapabileceği ise, gerçek yumurtlama dönemlerinde bir dişinin dikkatini çekebilmeyi umut etmek gibi görünüyor.


Şevki Dilek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz