Doktorunuz Yakın Gelecekte Hologramlı Çağrılarla Evinizde Olacak

0
136

Ekim ayının başlarında University of Southern California’nın Vücut Programcılığı Merkezi, gelecekte sağlık ve tıp alanlarında kullanılabilecek teknolojiler hakkında bir konferans düzenledi. Etkinlik sırasında USC Sanal Bakım Kliniği adı verilen yeni sağlık kliniklerinin tanıtımını da yaptılar. Hâlihazırda eğlence ve oyun alanlarında ve hatta iletişim teknolojilerinde sanal gerçeklikten oldukça fazla söz edilmekte. Ancak Vücut Programcılığı Merkezi, bugünün giyilebilir teknolojilerinin gelecekte sağlık alanının ayrılmaz birer parçası olacakları fikrinde.

“Geçtiğimiz dokuz yılda toplumun teknolojiye bakış açısı ve onu kullanımı önemli miktarda değişti” diyen Leslie Saxon “Bu aynı zamanda tıp sektörü için de ileride geçerli olacak” diye ekledi.

Bu yılın başlarında SXSW’de konuşma fırsatı bulduğumuz Saxon, vücuda yerleştirilebilen sensörlerin doktorlara önemli veri aktarımında bulunacaklarını ifade etmişti. Ekim ayında gerçekleştirilen etkinlikte ise Saxon, hologram ile arama yöntemini tanıttı. Konferans sisteminde Dubai’deki bir hastasıyla yaptığı “yüz yüze” konuşmayı da etkinliktekilere gösterdi. Bu buluş, doktorlara araştırma kuruluşlarından uzak olan hastalarına ulaşmalarına ve hastalarının uzun vadeli tedavilerinde sürekli iletişim halinde kalabilmede kolaylık sağlayacaktır. Tabii ki hologram tekniğinin üstesinden gelemeyeceği şeyler de var; ameliyat gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here