DSÖ: Kumaş Maskelerin 3 Özel Katmandan Oluşması Gerekiyor

0
2608
Crystal Cox/Business Insider

İster evde yapılmış olsun, ister dükkandan alınmış; kumaş maskeler, fiziksel mesafenin kolay olmadığı ortamlarda yeni koronavirüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün maske takmaya yönelik güncel ilkelerini dayandırdığı yeni araştırma böyle söylüyor.

Dört gün önce yayınlanan yeni ilkeler, etkili olan kumaş maske tiplerinin detaylarını anlatıyor. Bu maskelerin üç katmanlı olması lazım. Bunlardan biri, emici olan iç katman; diğeri, süzgeç görevi gören orta katman ve sonuncusu ise polyester gibi emici olmayan bir maddeden yapılmış dış katman olmalı.

DSÖ’nün COVID-19 teknik birim başkanı salgınbilimci Maria D. Van Kerkhove, katmanların bu sırayla ‘mekanik bir engel’ sağlayacağını söylüyor. Kerkhove, bu ilkelerin, DSÖ’nün ısmarladığı “yeni araştırmalara” dayandığını vurguluyor.

Kumaş maskelerin ayrıca doğru şekilde temizlenip giyilmesi gerekiyor. DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Gebreyesus’un söylediğine göre; kirlenmiş ellerle maskenin düzeltilmesi veya sürekli çıkarılıp takılması, kişiye virüs bulaşmasına sebep olabilir. Ancak DSÖ, maskelerin tek başına virüsü def edemeyeceğini vurguluyor. Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmeli.

Anna Medaris Miller/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here