Dubai Polis Gücünün En Yeni Üyeleriyle Tanışın: Yüz Tanıma Teknolojisine Sahip Robot Arabalar

0

Robocop’un artık tekerlekleri var.

Dronların ve yüz tanıma teknolojisinin eşlik ettiği küçük ve özerk polis arabaları, bu yılın sonu itibariyle şüphelileri tanımaya ve izlemeye yardımcı olmak amacıyla Dubai sokaklarında devriye gezmeye başlayacak.

Şehir yetkililerinin yaptığı bu duyuru, Dubai’nin kendi kanun uygulama geleceğini aceleyle şekillendirirken geldi.

Fakat küçük arabaların bulunduğu yüksek hızlı bir kovalama beklemeyin. Tanıtımlarda robotun hiçbir zaman yavaş yavaş gezinmenin ötesine geçtiği görülmüyor.

Fakat dört tekerlekli güvenlik aracı, robotun ulaşamadığı bölgeleri ve insanları gözetlemek için konuşlandırılabilen dahili bir hava dronu ile beraber geliyor.

O-R3 adı verilen devriye arabası, kendi makine öğrenim algoritmalarını kullanarak yol bulabiliyor fakat polis de bir kontrol panelinin arkasında robotu uzaktan kontrol edebiliyorlar.

Araç ayrıca termal görüntüleme ve plaka okuyucular ile donanmış halde geliyor. Singapur merkezli üretici Otsaw Digital, araba ve dron ikilisinin sınıfında ilk olduğunu iddia ediyor.

Dubai polis gücü ve Otsaw, robotların insan memurların yerini almak için değil, kaynakları ve insan gücünü daha iyi yönetmek için tasarlandığını söylüyor; Otsaw, araçların 7/24 çalışabildiğini ve kendilerini şarj edebildiğini iddia ediyor.

Dubai emniyet müdürü Abdullah Halife El Mari, bir açıklamasında şöyle söylüyor: “Robotlar gibi teknolojilerin yardımıyla faaliyetleri artırmaya çalışıyoruz.”

“Aslında, sokakların polisler fazla devriye gezmeden güvenli ve huzurlu olmasını istiyoruz.”

Dubai geçen ay dünyanın ilk polis robotunu işe aldı. Robot silahlı adalet uygulamakla değil, daha ılımlı şekilde, turistlerin cazibe merkezlerini gözlemlemekle görevli. “RoboCop” ismi verilen robot, İngilizce ve Arapça olmak üzere iki dil konuşuyor ve yetkililerin söylediğine göre yakında dört dil konuşacak.

Fakat daha fazla elektronik memur gelecek. Şehir, önümüzdeki birkaç yıl içinde neredeyse 80 km/s’lik hızlara ulaşabilen ve ayrıca bir insan memur tarafından iskeleti içerisinden kontrol edilebilen ve ağır donanım taşıyabilen, yaklaşık 3 metre uzunluğundaki bir modeli sunacak.

Dubai 2030 yılında robotların polis kuvvetlerinin yüzde 25’ine kadarını oluşturmasını planlıyor.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz