Bu Tabak Şekilli Bulutlar UFO’lara Benziyor

0
623

Disk şeklindeki bu oluşumlar UFO’ya çok benzemektedir. Her yıl bu duruma tanık olan binlerce kişi UFO ihbarında bulunuyor. Ancak bu acayip atmosferik olay burada Dünya’da gerçekleşiyor.

Tek başına bir dağ, yerçekiminin aşağı çektiği havayı yukarıya gitmeye zorlar. Bu da dağın üzerinde sürekli aşağı ve yukarı atmosferik dalgaya neden olur. Normalde bu dalgayı göremezsiniz. Ancak tepe noktası sıcaklığı çiy noktasına düşerse (suyun yoğunlaştığı zaman) bulutlar gelişmeye başlayacaktır.

Bulutların tabak şeklini alması için ikinci bir bileşen gerekir: Simetrik ve koni şekilli bir tepe. Bu şekil, havanın dağın yüzeyinde benzer yüksekliklerde yükseldiği ve mercek benzeri bir konfigürasyonla sonuçlandığı anlamına gelir. Yeterli su buharı ve hava akımı varsa birden fazla tabaka üst üste eklenebilir.

Bu merceksel bulutlar hızla yükselen ve alçalan hava akımlarından oluşuyor. Bulutlar uçaklara zarar verebilen türbülansa yol açıyor. Heyecan arayan planör pilotları bu bulutları takip eder ve yükselen havayı yakalamaya çalışır. Cesur bir havacının kırdığı rekor 50.000 fit (15.240 metre).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here