Eğer Nükleer Kıyamet Gelirse, Ne Yaparsanız Yapın Ama Saç Kremi Kullanmayın

0

Bize güvenin.

Eğer mutlak en kötü durum yaşanacaksa ve yaşadığınız yerin yakınında bir nükleer savaş patlak verecekse, ne yapılacağını bilmek hayati önem taşır. Ve ne yapılmayacağını.

Geçen hafta içten içe kaynayan nükleer gerilimler, dikkatleri yeniden kıyamette hayatta kalma taktiklerine ve bunlarla birlikte oldukça sıradışı bir acil durum bilgisine çevirdi: eğer nükleer bir patlama meydana gelirse, saç kremi kullanmaktan gerçekten ama gerçekten kaçınmalısınız.

Bu kulağa biraz çılgınca gelebilir, çünkü sonuçta, öncelikler millet! İnternette yorum yapan birinin ifadesiyle: “Gökyüzü kelimenin tam anlamıyla yanarken sanki saçım hakkında endişelenecekmişim gibi”.

Haklılar.

Fakat saçımızı düzeltmememiz gerekmesinin sebebi, ateşli yıkımın patlama dalgası ile pek ilgili değil (bu durumda maalesef, fazla bir şey yapmak veya yapmamak için çok geçtir), daha çok, bu olayın devam eden sinsi sonuçlarıyla ilgilidir: yani nükleer serpintiyle.

Radyoaktif tozun bu tehlikeli hayaleti, geçen hafta çirkin yüzünü gösterdi ve Kuzey Kore ile ABD arasında kızışan söz sanatı, Kuzey Kore’nin Guam Pasifik adasını ve ABD toprağını füze saldırılarının “yutucu ateşiyle” kuşatma tehdidine yol açtı.

Guam’ın Sivil Savunma Bakanlığı, buna cevap olarak eli kulağında bir füze tehlikesi için nasıl hazırlanılması gerektiğine dair bir bilgi formu yayınladı ve içinde, “saçınızda saç şekillendirici kullanmayın çünkü radyoaktif maddeleri saçınıza bağlayacaktır,” yazılı bir öneri de vardı.

Tam olarak aynı uyarı, ABD hükümetinin kendi felaket hazırlık sitesi olan Ready.gov‘da da görünüyor ve radyasyon güvenlik uzmanı Andrew Karam’a göre bu, sağlam bir tavsiye.

Bunun sebebi, nükleer bir patlamadan sonra saç şekillendiricinin, insan saçının her bir telinin yüzeyini kaplayan saç proteini pulları arasındaki mikroskobik yarıkların içine,  havadaki küçük radyoaktif parçacıkların yapışmasını kolaylaştırabilmesidir.

Karam, NPR‘den Angus Chen’e şöyle açıklıyor: “Saç, gün boyunca bir kozalak gibi dağılabilir. Radyasyon bulaşma parçacıkları, bu pulların arasına girebilir.”

Eğer şampuan hakkında endişeleniyorsanız, endişelenmeyin. Şampuan, sabun gibi güvenlidir ve hatta yetkililer tarafından önerilirler.

Bunun sebebi, şampuan ve sabunun deri ve saçımızdaki şeyleri yıkayarak çıkarmak için kullanılmasıdır. Diğer taraftan saç şekillendirici, saç protein pullarını yapıştıran bir tür yapıştırıcı gibi davranan, katyonik sıvı yüzey gerilimi azaltıcısı ve polimer adı verilen bileşenler içerir.

Bu etki, görünüm bakımından saçı düz yapar ve TV reklamlarında gördüğümüz o havayı verir; fakat radyoaktif parçacıklar sizin ve ailenizin üzerine yavaşça yerleşirken, insanların ihtiyacı olan son şey saçlarındaki yapışkandır.

Kozmetik kimyacısı Perry Romanowski, NPR‘ye konuşarak “şekillendiriciler, şampuandan farklı olarak saçınızın arkasında durmaları için yapılırlar” diyor. Bu özellik, bir nükleer serpinti senaryosunda diğer yapışkan kişisel bakım ürünlerini kullanmak konusunda da neden dikkatli olmamız gerektiğini açıklıyor.

“Vücut losyonları veya nemlendiriciler veya yağ içeren kozmetik renk ürünleri, derinize etki eder ve havadaki toz veya radyasyon parçacıklarını çekebilir. Bu yüzden bunlar, bir endişe kaynağıdır.”

Tabii ki bir nükleer bombadan sağ kurtulmak hakkında, sadece saçınıza şekil verme yönteminizi değiştirmekten başka bilmeniz gereken çok daha fazla şey vardır; bunların arasında hangi acil durum levazımlarına sahip olmanız ve korunmak için aramanız ve aramamanız gereken yer türleri de bulunuyor.

Fakat eğer en kötü şey gerçekleşirse ve teninizin veya saçınızın radyoaktif toz ile kirlendiğini düşünüyorsanız, bunları mümkün olduğu kadar hızlı şekilde ve iyice yıkadığınızdan emin olun; ve her şeyden önce, telaşa kapılmayın.

“Radyoaktivite, bebek bezi değiştirmeye benzer,” diyor Karam.

“Buna dahil olmak istemezsiniz, fakat eğer dahil olursanız, sadece yıkayıp temizleyin ve gününüze devam edin.”

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz