Hamileyken Sigara İçildiği Zaman Bebeğin Nasıl Zarar Gördüğü Bulundu

0

Konu sadece nikotin değil.

Annelerin hamileyken sigara içmemeleri gerektiği, bilinen bir gerçektir. Fakat rahimde olan şeyin ardındaki fiili işleyiş, şaşırtıcı şekilde tamamen anlaşılmış değildi.

Yeni araştırma bunu değiştirerek, doğmamış bebeklerin sigaradan zarar görmesinin önemli bir sebebinin, annenin vücudunda dolaşan serbest radikaller ve istenmeyen moleküller olduğunu açığa çıkardı.

Bu yeni araştırma, Sidney Teknoloji Üniversitesi (UTS), Bangkok’taki Chulalongkorn Üniversitesi ve Avustralya’daki Kolling Enstitüsü arasında uluslararası bir proje olma özelliğini taşıyor.

UTS’den baş araştırmacı Brian Oliver şöyle söylüyor: “Bu çalışmadan önce, annelerin ve çocuklarının sağlığı üzerindeki en olumsuz etkilere nikotinin sebep olduğu düşünülüyordu.”

“Ancak kişi sigara içtiği zaman, ilave zehirli kimyasallar ve milyarlarca serbest radikal (oksidan) solunuyor, bunlar kan akışına karışıyor ve bütün vücudu etkiliyorlar.”

O halde etkilenenler sadece akciğerler değil. Serbest radikaller olarak bilinen moleküllerin, bütün vücudumuza zarar verdiği ve kansere yol açabileceği önceden gösterilmişti.

Oliver şöyle ekliyor: “Serbest radikaller, hidrojen peroksit (H2O2) gibi yüksek oranda tepkisel moleküllerdir ve vücuttaki dokuları kimyasal olarak (ağartma işlemine benzer şekilde) değiştirebilirler. Hamile kadınlar için bu kimyasallara verilen tepki, gelişmekte olan çocuğa kadar uzanıyor.”

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, annenin sigara içmesinin akciğer gelişiminin zarar görmesiyle, hava akışının sınırlı olmasıyla ve solunumla ilgili enfeksiyonların tehlikesinin artışıyla bağlantılı olduğunu daha önce göstermişti.

Fakat şimdi, bilim insanlarının bu zararı sınırlandırıp sınırlandıramayacağı ve bunu nasıl yapabilecekleri konusunda önemli olan bu durumun, niçin böyle olduğu hakkında daha fazla fikre sahibiz.

Özellikle bunun, kirlilik oranı yüksek olan bölgelerde yaşayan veya elektronik sigaralar gibi geleneksel olmayan diğer nikotin biçimlerini kullanan kadınlar için de bir mesele olduğu düşünüldüğünde. Araştırmacılar şimdi bu alanları inceliyor.

Araştırma, American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology bülteninde yayınlandı ve camiadan göze çarpan araştırmaların sunulduğu bir koleksiyon olan APS Select bülteninde yer aldı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz