Ekran başında oturmak gözünüzü bozuyor mu?

0

TV’nin, bilgisayarın ya da cep telefonunun miyopa yol açtığını gösteren doğrudan bir kanıt bulunmuyor. Yine de aydınlatmalı ekrana bakmanın etkileriyle ilgili kaygılar var. Gözlerimiz basılı metinler ya da dijital ekranlar gibi “yakın nesnelere” odaklanmak için biçimini değiştiriyor. O yüzden uzun süre okumanın kalıcı göz hasarına yol açması makul gözüküyor. Fakat Sydney Üniversitesi’nden Kathryn Rose bu hipotezin henüz kanıtlanmadığını belirtiyor.

Bununla beraber, New York Üniversitesi’nin Optometri Koleji’nden Mark Rosenfield, uzun süre ekrana bakmanın gözleri rahatsız edebileceği görüşünde. Laboratuvarının yürüttüğü bir çalışmada, ofis çalışanların %40’ının mesai saatlerinin en az yarısında göz yorgunluğundan şikayet ettiği görülmüş. Buna “Bilgisayar Görüş Sendromu” (CVS) deniyor.

Rosenfield’e göre bunun tek sorumlusu ekranlar değil; yazıların küçük olması ve gözümüzle okunan materyal arasındaki mesafenin kısalığı da rol oynuyor. Akıllı telefonlar ve tabletler göz yorgunluğunu daha da artırıyor çünkü bunlara genelde kitaptan daha yakın mesafeden bakıyor ve tam yüzümüzün önünde tutuyoruz. Yine de Bilgisayar Görüş Sendromu gizemini koruyor. Rosenfield, “Altında yatan nedenleri tam olarak kavramış değiliz,” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz