Elektronik Sigaralar Geleneksel Sigaralardan Daha Az Zararlılar

4

Fakat zararsız değiller ve önemli kan damarlarına zarar veriyorlar.

Kalp uzmanları, elektronik sigara içmenin, kalpteki önemli kan damarlarına, normal sigaralara benzer bir şekilde zarar verdiğini söyledi.

Bilim insanları, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri kurumunun (NHS), sigara bırakma yardımcısı olarak elektronik sigaraları desteklemesine rağmen, e-sigara’nın “insanların farkettiğinden çok daha tehlikeli” olduğuna vurgu yaptı.

University College London’dan kalp uzmanı Profesör Robert West, Sun gazetesine şöyle konuştu: “Yapılan çalışmaların, elektronik sigaraların tehlikesiz olmadığını gösterdiğini söylemek kesinlikle uygun olur. Önemli olan soru, tehlikenin ne kadar olduğudur.”

E-sigara tartışması

Roma’daki Avrupa Kardiyoloji Derneği’nde bulunan araştırmacılar, NHS’nin e-sigarayı destekleyen kararının erken olduğunu söyledi.

Takım, ortalama tüttürme süresinin, kalbin ana atardamarının sertliği üzerinde, normal bir sigara içmeye benzer bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Roma’da konuşan Atina Üniversitesi’nden baş araştırmacı Profesör Charalambos Viachopoulos şöyle söylüyor: “Ana atardamarın sertliğini ölçtük. Eğer ana atardamar sert ise, kalp hastalıklarından veya diğer sebeplerden kaynaklanan ölüm tehlikeniz artıyor. E-sigaralar, geleneksel sigaralardan daha az zararlılar fakat zararsız değiller. Uzun vadeli kalp tehlikeleri olabilir. Bunlar, insanların fark ettiğinden çok daha tehlikeliler.”

“Ben onları şu anda bir sigarayı bırakma yöntemi olarak önermezdim. Bence İngiltere, bu yöntemi benimsemekte acele etti.”

E-sigaralar, İngiltere’de 2016 yılının Ocak ayından beri pratisyen hekimler tarafından sigarayı bırakmak isteyen hastalara reçete olarak yazılabiliyor.

İngiltere Kamu Sağlığı (PHE) kurumunun bu kararı almasına, e-sigaraların normal sigaralardan yüzde 95 daha sağlıklı olduğunu belirleyen 2015 tarihli bir rapor sebep oldu.

İngiltere Kamu Sağlığı kurumunda alkol, tütün ve uyuşturucu müdürü olan Rosanna O’Connor, bunu kabul ederek şöyle söylüyor: “Elektronik sigara içmek, sigara içmenin sahip olduğu tehlikenin bir kısmını taşıyor. Fakat sigara içenlerin çoğu, insanların çok daha zararsız bir seçeneğe geçmek yerine sigara içmeye devam etmelerine sebep olan şeyin hâlâ farkında değil.”

 

 

 

The Independent

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz