Elon Musk: Roket Patlaması SpaceX’in “En Zor ve Karmaşık Başarısızlığı”

0

1 Eylül’deki roket kalkışı sırasında yapılan rutin test sırasında, SpaceX’in Falcon 9 roketi aniden alevler içinde kaldı.

Patlama roketi yok etti, aynı zamanda uzaya taşıması gereken Amos-6  uydusunu da (Facebook’un kablosuz internet projesinin bir parçası). Ve geriye kömürleşmiş bir kalkış kulesi iskeleti bıraktı.

Şimdi, kazanın üstünden 3 hafta geçmişken, SpaceX facianın nedenini belirlemekte zorluk çekiyor gibi görünüyor. SpaceX CEO’su Elon Musk Twitter’da patlama için “14 yıl içinde yaşadığımız en zor ve karmaşık başarısızlık” sözlerini kullandı. Bu, Haziran 2015’teki Falcon 9 roketinin hemen kalkıştan sonra patlamasını, Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürüleceklerin de mahvolmasını ve SpaceX’in roketlerinin 6 ay boyunca karada tutulmasını da kapsıyor.

SpaceX de Musk da geçen hafta yaşanan anormalliğin açığa kavuşması için halktan yardım tweetleri attılar:

Elon Musk: NASA, FAA, AFPAA ve diğerlerinden gelecek destek ve öneriler için minnettarım. Lütfen olay kayıtlarına sahipseniz [email protected] adresine gönderin.

Elon Musk: Alevler yükselmeden birkaç saniye önce duyulan daha kısık patlama sesini anlamaya çalışıyoruz. Roketten veya başka bir şeyden gelmiş olabilir.

Elon Musk: Olay rutin bir doldurma operasyonu esnasında gerçekleştiğine dikkat edin. Motorlar aktif değildi ve görülen hiçbir ısı kaynağı yoktu.

SpaceX: Eğer geçen hafta yaşanan anormallik hakkında ses, fotoğraf veya video kayıtlarınız varsa lütfen [email protected] adresine gönderin. Veriler araştırma için kullanışlı olabilir.

SpaceX bu sonbahar için fazlasıyla sıkışık bir kalkış takvimine sahipti. Buna ilk uçuşunu yapacak daha büyük, daha havalı Falcon Heavy roketi de dahil.

Bu noktada, kalkışların ne zaman gerçekleşeceği hakkında bir bilgi yok, fakat 6 ay veya daha uzun sürecek bir gecikme kabul edilebilir görünüyor. Araştırmalar devam ediyor.


Çeviren: Alphan Kamçıcı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz