Embriyo 20 Yıllık Uykudan Uyandı!

0

Bu haber bilimkurgu filminden değil, gerçek hayattan. 20 yıldır donuk olan bir embriyodan bebek doğdu, elbette bilim insanlarının çabası ile.

42 yaşındaki anne, bundan 15 yıl önce tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olma denemelerine başlamıştı. Sonunda başarılı oldular. Çift önceden tüp bebek yöntemine başvurmuş bir çiftin embriyosunu kullandı. Embriyosu kullanılan çift, sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olduktan sonra, geri kalan embriyolarını bağışlamışlardı, 1990 yılında. Yani bahsi geçen embriyo, 20 yıl boyunca donmuş bir halde beklemişti.

Donmuş embriyolar tüp bebek yöntemi için yeni yeni kullanılmaya başlandı. 1978 yılında önce ise dondurma işlemi yapılmıyordu. Teknoloji ile birlikte yöntemin gelişmesi ile de başarı oranı arttı ve eski embriyolar kullanılmaya başlandı.

İnsan embriyosunu dondurmanın etik olup olmadığı tartışılıyor ancak cevap sanki belli. Bu yöntem gerçekten kullanışlı, örneğin 2007 yılında bir anne, kısır doğan kız çocuğu için kendi yumurtasını dondurdu. Eğer birgün isterse, kız bu yumurtayı kullanabilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz