Evcil kedi DNA’sı bize neler anlatıyor?

0

Kediler kendi tarihçelerine dair çok şey anlatamaz ama genetik yapıları öyle değil. Uluslararası bir genetikçi ekibi dün, şu ana kadar evcil kedilerin DNA’sına dair yapılmış en kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bilim insanları kedi genomunu ilk defa evrimin ve insanların neyi değiştirdiğini görecek kadar yakından inceledi.

Ekip, evrimin ve insan seçiminin, kedilere belli özellikler kazandıran genleri öne çıkardığını buldu. Bu özellikler arasında keskin duyular, et aşkı ve hatta ödül karşılığı (bazı) numaralar öğrenme var. Doğal seleksiyonun iltimasta bulunduğu genler arasında keskin işitme ve görme duyusuyla ilgili bir düzineden fazla gen var. Örneğin, kedilerin görme genleri insanlarınkine benziyor. Ama bilim insanları, kedilerinkinde, geceleri insanlardan daha iyi görmelerini sağlayan küçük farklar olduğunu düşünüyor.

Kediler ayrıca hayvansal yağı sindirmeyle ilgili diğer etoburlardan daha fazla gene sahip. Hatta aşırı yağlı diyetlerinin kalp hastalıklarına yol açmasını önleyen genleri bile var. Benzer yağ sindirim genleri kutup ayılarında da bulunuyor.

Ayrıca araştırmada evcil kedilerin beyinlerinin ödüllere, yaban kedilerinin beyninden farklı tepki verdiği görüldü. Yani kedicikler ödüllere bayılıyor. Evcil kedilerin daha embriyo aşamasında beyinlerinin gelişimini kontrol eden bazı genleri de mevcut. Bu genlerin benzeri evcilleştirilmiş atlarda, çiftlik domuzlarında ve diğer evcil hayvanlarda da bulunuyor. Araştırmayı yapan ekip, evcil hayvanların beyin gelişiminin daha embriyoyken farklılaştığını öne süren “evcilleşme sendromu” hipotezini desteklediklerini açıkladı. Bu erken aşamadaki beyin değişimi, görünürde birbirinden alakasız olan uysallık, daha küçük kulaklar, sakinlik ve vahşi akrabalarından farklı renkler gibi özelliklere yol açıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz